کد خبر:3610
پ
bastinalarefin

ضرورت بررسی، تحلیل و تصحیح مجدد بستان ‌العارفین و تحفة‌ المریدین

بستان‌العارفین و تحفة‌المریدین از متون منثور عرفانی قرن پنجم حوزۀ خراسان است که در میان آثار فارسی برای بسیاری از حکایات و کرامات و اقوال صوفیان منبعی کهن به شمار می آید.

ميراث مكتوب – بستان‌العارفین و تحفة‌المریدین از متون منثور عرفانی قرن پنجم حوزۀ خراسان است که در میان آثار فارسی برای بسیاری از حکایات و کرامات و اقوال صوفیان منبعی کهن به شمار می آید. افزون بر این، فواید زبانی کتاب نظیر بسیاری از واژه‌های خاص و وجوه سبک‌شناختی نثر نزدیک به گفتار قرن پنجم از ارزش‌های دیگر این اثر است. بستان‌العارفین و تحفة المریدین، به همراه منتخب رونق المجالس و پیوست‌هایی در سال 1354(ه. ش.) به اهتمام دکتر احمدعلی رجایی بخارایی منتشر شده و اخیراً به چاپ دوم نیز رسیده است. نگارنده در این نوشتار با استفاده از نسخ خطّی شناخته شده و دست‌یاب بستان‌العارفین و نیز دیگر منابع کهن، به بررسی متن چاپی آن پرداخته و نشان داده است که وجود سهوهای گوناگون در متن، ضرورت تصحیح مجدّد آن را به‌روشنی تأیید می‌ کند.
آنچه در بالا آمده است بخشي از مقاله «ضرورت بررسی، تحلیل و تصحیح مجدد بستان ‌العارفین و تحفة‌ المریدین» نوشته سعید بزرگ بیگدلی، ناصر نیکوبخت، محمود عابدی و تهمینه عطایی کچویی است كه در شماره 179 مجله علمي – پژوهشي جستارهاي ادبي به چاپ رسيده است.
براي مطالعه متن كامل مقاله روي گزينه دريافت فايل كليك كنيد.

…………………………………………………

نظر کاربر:سارا
شنبه 14 دي 1392 – 18:54
سلام خیلی خیلی خوب بود

نظر کاربر: امير
شنبه 21 دي 1392 – 15:13
من با اين سخن شما در امتحان فارسي20 گرفتم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612