کد خبر:4483
پ
ghalam-m

رساله در تعلیم اصول خط شمس‌الدین محمد فطابی تبریزی

تا به اندك مدّتی خطّ ایشان ترقّی می‌یافت، و از هم‌سران سبقت می‌بردند، این فقیر التماس ایشان مبذول داشته، مختصری در اصول خط در كتابت آورد تا مبتدیان را فائده باشد، و منتهان را حجت.

ميراث مكتوب – امّا بعد حمد الله تعالي والصّلوة والسّلام علي البشر وشفيع المشفع يوم المحشر _صلّي الله عليه وعلي آله واصحابه وسلم تسليماً كثيراً _ چنين گويد محرّر اين رساله شمس‌الدّين محمّد الفطابي التبريزي كه چون جمعي از بزرگ‌زادگان برابر ضعيف تردّد مي‌كردند، و تعليم اصول خط، با هر يكي به قدر استعداد و فهم ايشان تقرير مي‌كردم. تا به اندك مدّتي خطّ ايشان ترقّي مي‌يافت، و از هم‌سران سبقت مي‌بردند، اين فقير التماس ايشان مبذول داشته، مختصري در اصول خط در كتابت آورد تا مبتديان را فائده باشد، و منتهان را حجت. مشتمل بر يك مقدّمه و دو مقاله و خاتمه.
و مقدّمه مشتمل بر سه فصل است: فصل اوّل: در بيان فضيلت و شرف اين علم، فصل دوم: در ساختن مداد و دانستن تركيب آن و فصل سوم: در معرفت قلم تراشيدن و دانستن قلم.

براي مطالعه مقاله «رساله در تعلیم اصول خط شمس‌ الدين محمد فطابی تبريزی» به كوشش سيّدمحمود مرعشي نجفي بر روي گزينه دريافت فايل كليك كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612