00:00:00
چهارشنبه ۲ام فروردین ۱۴۰۲
کد خبر:11174
پ
tarikhseke

تاریخ سکه در دودمان های محلی ایران

از مهم ترین اسناد پزوهش های تاریخ علمی «سکه ها» هستند .

میراث مکتوب – از مهم ترین اسناد پزوهش های تاریخ علمی « سکه ها» هستند . این پژوهش به دو مطلب مهم توجه دارد:
بازخوانی سکه هایی که سکه شناسان به اشتباهه خوانده اند و سکه هایی که تاکنون ثبت نشده است.
چگونگی ارتباط امیران محلی با سلسله های پادشاهی فرادست.
سرفصل های کتاب به نام پادشاهان دودمانهای بزرگ نامگذاری شده است و در هر قسمت به کتابهای امیران محلی و شورشیان در محدوده سلسله های حاکم نیز اشاره شده است تا اهمیت مطالعه و بررسی سکه های دودمان های کوچک و فرودست و امیران گمنام نشان داده شود.
تحقیق به دو شیوه انجام شده است. شیوه تحقیق میدانی و شیوه تحقیق کتابخانه ای. در تحقیق میدانی ، تصاویر سکه های محلی از موزه ها، مجموعه های شخصی و کتب و نشریات استراج و با مطالعه دقیق ، شناسنامه ای برای هر سکه تنظیم شده است. سپس به مطالعه منابع اصلی به ویژه وقایع نامه ها ، تواریخ عمومی و تواریخ محلی پرداخته شده است.
نکات مهم مهم در این پژوهش تاریخی توجه به شعائر انقلابیون و سرداران یاغی است که در بعضی از متون تاریخی غافل مانده است. نام و شعار این مدعیان می تواند برای دانش پژوهان مفید و سودمند واقع شود.
دستاورد و محصول این پژوهش معرفی منابع اصیل و مهمی است که قبلا پژوهشگران تاریخ به ویژه در ایران به آنها مراجعه نکرده اند. به عبارت دیگر بازخوانی یک سری اسناد دولتی و محلی از قرون سوم و چهارم هجری قمری پرداخته شده است. در اینجا لازم به توضیح این نکته است که این بررسی گاه از محدوده زمانی مورد بحث خارج و برخی سکه های خاص قرون دوم و پنجم هجری نیز معرفی گردیده است.
فهرست حکومت هایی که در این کتاب به آنها پرداخته شده است:
خاندان سهل سرخسی
 طاهریان
 آل قارن
بنی دُلَف
 علویان
صفاریان
دیالمه
بنی عباس
بویهیان
 سامانیان
 
قراخانیان
سلیمانی، سعید، تاریخ سکه در دودمان های محلی ایران (قرون سوم و چهارم هجری قمری)، تهران، برگ نگار، 672 صفحه، قطع: وزیری، بها: 650000 ریال، 1396.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612