کد خبر:15923
پ
D986D8B8D8A7D985DB8C

بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی

مراسم «بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی» چهارشنبه 20 اسفندماه از سوی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در فضای مجازی برگزار می‌شود.

میراث مکتوب- انجمن آثار و مفاخر فرهنگی چهارشنبه 20 اسفندماه از ساعت 14 تا 16 مراسم بزرگداشت «حکیم نظامی گنجوی» شاعر بزرگ ایران زمین را در فضای مجازی برگزار می کند.

در این برنامه حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، احمد خاتمی، استاد ادبیات دانشگاه شهید بهشتی، و احمد تمیم‌داری، استاد ادبیات دانشگاه علامه طباطبائی، سخنرانی خواهند کرد.

حکیم جمال‌الدین ابومحمد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤید نظامی گنجوی شاعر معروف ایرانی در قرن ششم ه.ق در سال ۵۳۰ هجری در گنجه دیده به جهان گشود. نظامی را بی شک باید در شمار شاعران برجستۀ شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست. اگر چه داستان‌سرایی در زبان فارسی به وسیله نظامی شروع نشده است، لیکن تنها شاعری است که تا پایان قرن ششم هجری توانست شعر تمثیلی را در زبان فارسی به حد اعلای تکامل برساند، نظامی است. او در انتخاب الفاظ و کلمات مناسب و ایجاد ترکیبات خاص تازه و ابداع و اختراع معانی و مضامین نو و دلپسند و توصیف طبیعت و اشخاص و احوال آن‌ها در شمار کسانی است که بعد از خود نظیری نیافته است. نظامی علاوه بر پنج گنج دیوان قصاید و غزلیاتی هم دارد.

این مراسم به صورت زنده از صفحه اینستاگرام انجمن به نشانی زیر پخش می‌شود.

https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2

همچنین علاقه‌مندان می‌توانند فایل‌های ویدئویی سخنرانی‌های این مراسم را به صورت همزمان در صفحات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در فضای مجازی در آدرس‌های زیر مشاهده نمایند:

https://t.me/anjomanasarmafakher

https://www.aparat.com/mafakherefarhangi

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612