کد خبر:3717
پ
ebnarabi

بررسي مفهوم تجلّي و انواع آن از ديدگاه ابن عربي

مبحث تجلّي از مباحث مهمِ عرفان اسلامي به شمار مي رود. ابن عربي از بزرگ ترين عارفانِ اسلامي است و وي را بنيان گذار عرفان نظري دانسته اند.

ميراث مكتوب – مبحث تجلّی از مباحث مهمِ عرفان اسلامی به‌شمار می ‌رود. ابن‌ عربی از بزرگ‌ ترین عارفانِ اسلامی است و وی را بنیان‌گذار عرفان نظری دانسته‌اند. به‌همین دلیل، در این پژوهش، انواع تجلّی از دیدگاه ابن ‌عربی بررسی شده و تعبیرها و برداشت‌ های مختلف شارحانِ آثار ابن‌ عربی از مبحث تجلّی و انواع آن، مورد مطالعه قرار گرفته است. به‌طور کلّی، ابن‌عربی تجلّی را به دو صورتِ «فیض اقدس» و «فیض مقدّس» می‌داند؛ صورت‌هایی که از دیدگاهی دیگرْ «تجلّی ذاتی» و «تجلّی اسمایی» نامیده می ‌شود. همچنین در این مقاله، انواع دیگر تجلّی از دیدگاه ابن‌عربی بررسی شده است؛ تجلّی‌ هایی مانند تجلّی جلال و جمال، قرب و بُعد، ذاتی و اسمایی، قرب و شهادت، فیض اقدس و فیض مقدّس، و تجلّی جن، بشر، فرشته و نیز تجلّی انکار.

آنچه در بالا آمده است بخشي از مقاله «بررسي مفهوم تجلّي و انواع آن از ديدگاه ابن عربي» نوشته رضا فهیمی و حسین آقاحسینی و محمّدرضا نصر اصفهانی است كه در شماره 6 دوفصلنامه ادبيات عرفاني به چاپ رسيده است.

براي مطالعه متن كامل مقاله بر روي گزينه دريافت فايل كليك كنيد.

…………………………………………………

نظر کاربر: احسان رئیسی
يكشنبه 15 دي 1392 – 09:08
خوب بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612