کد خبر:3844
پ
falsafeeslami-m

بررسي ديدگاه هاي فيلسوفان مسلمان درباره وزن و قافيه

در منابع فلسفي درباره وزن و قافيه مطالبي وجود دارد كه لزوماً با مقالات و دلالات عروضيان يكسان نيست.

ميراث مكتوب – در منابع فلسفي درباره وزن و قافيه مطالبي وجود دارد كه لزوماً با مقالات و دلالات عروضيان يكسان نيست. اين مقاله با بررسي مفهوم وزن در منابع فلسفي شروع مي­شود. آن­ها گونه­هايي از وزن را در شعر و نثر يافته­اند و بر همين اساس به دو نوع وزن شعري و نثري باور دارند. وزن در نظر آنها عضوي از خانواده بزرگ موسيقي است. بر اين مبنا، قاعده «تعداد و تناسب» را به عنوان اصلي­ترين اصل در بررسي وزن در نظر گرفته­اند. آن­ها همچنين متوجه شده­اند كه الحان موسيقي و اوزان شعري از قاعده يكساني تبعيت مي­كنند. بررسي نسبت اوزان شعري و الحان موسيقي با مضامين خاص نيز از موضوعات مورد توجه آن­ها بوده ­است. قافيه در مطالعات آن­ها چنان جايگاهي ندارد. شايد از آن روي كه قدرت موسيقايي آن به اندازه وزن نيست. با اين حال، قرطاجني به عنوان آخرين حلقه از تدوين­كنندگان نظريه شعري فلسفي نكته هاي تازه­اي را مطرح كرده است.
براي مطالعه ادامه مقاله «بررسي ديدگاه هاي فيلسوفان مسلمان درباره وزن و قافيه» نوشته دكتر سيد مهدي زرقاني كه در شماره 8 مجله علمي ـ پژوهشي فنون ادبي به چاپ رسيده است بر روي فايل پايين كليك كنيد.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612