کد خبر:1548
پ
majmoemaghalat-m

کتابی با نثر دلکش و عالمانه

این نوشتار معرفی کتاب نقض با تصحیح سیدجلال الدین حسینی ارموی را بر عهده دارد.

میراث مکتوب – این نوشتار معرفی کتاب نقض با تصحیح سیدجلال الدین حسینی ارموی را بر عهده دارد. مؤلف بر سه ویژگی مهم کتاب تأکید دارد: ۱٫ اشتمال کتاب بر اسامی گروهی از رجال، شعرا و علمای قرن ششم که در ری خصوصاً و در ایران عموماً می زیسته اند و در برداشتن اسامی بلاد، محلات، قراء و اطلاعات جالبی درباره آنها؛ ۲٫ تاریخ افکار و عقاید دینی آن زمان که برای محققان تاریخ ایران و یافتن علل زوال و انحطاط تمدن در این سرزمین، سند گران بهایی است؛ ۳٫ ویژگی دیگر کتاب، زبان فارسی آن است که برای حدود هشتصد سال پیش است و به نثر روان و دلکشی نوشته شده و منبع نفیسی است برای لغات و اصطلاحات و امثال و کنایات زبان فارسی. در ادامه نوشتار نیز برخی ملاحظات درباره مطالب کتاب آمده است.
مطلب فوق، چکیده مقاله ای است از دکتر عبدالحسین زرین کوب با عنوان «کتاب نقض» که در صفحه ۴۹ جلد دوم مجموعه آثار کنگره بزرگداشت عبدالجلیل رازی قزوینی «شناخت نامه عبدالجلیل و «نقض»؛ به کوشش هادی ربانی به چاپ رسیده است.
مقالۀ «بعض فضاح الروافض» را ذبیح الله صفا نگاشته که در همین مجلد به چاپ رسیده است. مؤلف، ضمن معرفی اجمالی محتوای کتاب نقض، معتقد است که شیوه نگارش عبدالجلیل در این کتاب، از جمله وجوه امتیاز آن است؛ زیرا کتاب با انشایی بسیار روان و پخته و در عین حال عالمانه و استوار و مستدل، نوشته شده است. در پاره ای از موارد این کتاب، شیوه بیان وعاظ –که نثری شبیه به نثر مسجع، و یا بهتر بگوییم، از قیبل نثر موزون است- به کار رفته، ولی این گونه موارد، کمیاب است. کتاب نقض در مجموع از جمله متون خوب فارسی در قرن ششم و در زمره کتب درجه اول آن قرن است.
مجموعه مقالات کنگره بزرگداشت عبدالجلیل رازی قزوینی؛ قم: موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با همکاری کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی؛ چاپ اول: ۱۳۹۱؛ در ۶ مجلد منتشر شده است.
معرفی کتاب از زکیه بیات
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612