کد خبر:5466
پ
mirmohamadsadegh-m-1

کتابشناسی رسائل منتشره 1391 (1)

«کتابشناسی رسائل منتشره 1391» عنوان مطلبی به قلم سید سعید میرمحمدصادق است که در شمارۀ جدید نشریۀ کتاب ماه کلیات منتشر شده است.

ميراث مكتوب – «کتابشناسی رسائل منتشره 1391» عنوان مطلبی به قلم سید سعید میرمحمدصادق است که در شمارۀ جدید نشریۀ کتاب ماه کلیات (شماره پياپي 198) منتشر شده است.

در مقدمه اين كتابشناسي آمده است:

پس از چند سال تهيه كتابشناسى متون منتشره كه از سال 1383 در مجله كتاب ماه كليات با عنوان كارنامۀ مصححان و متن پژوهان به چاپ مى رسيد – با پيشنهاد برخى دوستان كتاب شناس و موافقت سردبير محترم، قرار شد تا دربارۀ رسائلى كه در نشريات و مجموعه آثار و يا جشن نامه ها به چاپ مى رسند نيز اطلاع رسانى و كار كتابشناسى انجام شود.

رسائل عموماً به دليل حجم كم، يا در مجموعه رسائل يك نويسنده مجموعه سازى و منتشر مى شوند، مثل مجموعه رسائل ملاصدرا و يا به لحاظ موضوعى، همچون رسائل مشروطيت با نويسندگان مختلف تدوين و چاپ مى شوند و يا ممكن است به صورت موردى هم تك اثر از يك نويسنده و يا تك اثر درباره موضوعى خاص با حجم كمتر از يك كتاب چاپ شود كه در مورد اخير عمدتاً در نشريات، فصلنامه ها، و جشن نامه ها به چاپ مى رسند؛ اما رسائل چون به لحاظ ارزش اهميت جزو منابع دست اول محققان علوم انسانى است و هم به صورت اثر مستقل به چاپ نمى رسد، صلاح ديده شد تا اطلاع رسانى مناسبى نيز در اين باره انجام شود.

متن كامل اين كتابشناسي را در فايل پايين مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612