کد خبر:26939
پ
Untitled-1-copy-2299

کارگاه «آشنایی با خطوط کوفی و آرایه‌های قرآنی»

کتابخانه و موزه ملی ملک، کارگاه و نشست «آشنایی با خطوط کوفی و آرایه‌های قرآنی» را با تدریس همایون مقدس برگزار می‌کند.

میراث مکتوب- کتابخانه و موزه ملی ملک، کارگاه عملی و نشست نظری «آشنایی با خطوط کوفی و آرایه‌های قرآنی» را در روز سه‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ خورشیدی برپا می‌کند. این کارگاه و نشست با پژوهشگاه میراث فرهنگی، هم‌زمان با آیین گرامی‌داشت مبعث پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم برگزار می‌شود.

استاد همایون مقدس در این نشست و کارگاه تخصصی از ساعت ۹ تا ۱۵ تدریس خواهد کرد. نمایشگاه آثار استاد و هنرجویان دوره‌های پیشرفته نیز هم‌زمان و در کنار کارگاه برپا خواهد شد. شرکت‌کنندگان در این کارگاه، گواهی از پژوهشگاه میراث فرهنگی و کتابخانه و موزه ملی ملک خواهند گرفت.

هزینه نام‌نویسی در این کارگاه و نشست یک میلیون ریال است. کتابخانه و موزه ملی ملک برای کارکنان موزه‌ها و کتابخانه‌ها، اعضای هیات علمی و دانشجویان تخفیف در نظر خواهد گرفت. دوستداران شرکت در این برنامه می‌توانند با شماره تلفن ۶۶۷۰۰۸۷۸-۰۲۱ (بخش پژوهش و آموزش) تماس بگیرند با با پیام‌رسان‌های داخلی و پیامک به شماره همراه ۰۹۱۰۶۸۰۴۸۹۱ پیام بفرستند.

سرفصل‌های بخش تئوری این برنامه در چارچوب یک نشست تخصصی به ترتیب زیر خواهد بود؛

* گذری بر تاریخچه خطوط کوفی

* خوش‌نویسی کوفی؛ طلیعه هنر اسلامی

* نقش ایرانیان در ابداع اقلام کوفی

* کوفی تحریری و تزیینی

* نقد و بررسی مصحف‌های موجود در گنجینه ملک

سرفصل‌های بخش عملی برنامه نیز در چارچوب کارگاه آموزشی به شیوه زیر برگزار خواهد شد؛

* نگارش و توضیح درباره تفاوت اقلام تحریری کوفی

* ارایه نمونه‌های عملی اجرایی و پاسخ به پرسش‌های شرکت‌کنندگان

* توضیح درباره اقلام کوفی تزیینی بر اساس تصاویر، فایل‌ها و نمونه‌های نمایش‌داده‌شده

* اجرای چند نمونه خطوط کوفی تحریری و تزیینی

کارگاه عملی و نشست نظری «آشنایی با خطوط کوفی و آرایه‌های قرآنی» را در روز سه‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ خورشیدی از ساعت ۹ تا ۱۵ در ساختمان کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی «تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق)» برگزار خواهد شد. مهمانان و شرکت‌کنندگان کارگاه همچنین پس از پایان می‌توانند در آیین گرامی‌داشت بعثت پیامبر گرامی صلی‌الله علیه و آله حضور یابند.

آشنایی با خطوط کوفی

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه ملک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612