کد خبر:1796
پ
mg1349_78icl-2

وقف در مدارس اصفهان

شکوفایی و تقویت فرهنگ اسلامی به ویژه علوم و معارف تشیع به واسطۀ ایجاد نهادهای آموزشی و مدارسی در اصفهان عصر صفوی، مرهون پشتوانه‌های ارزشمندی از قبیل اوقاف بوده است.

میراث مکتوب – شکوفایی و تقویت فرهنگ اسلامی به ویژه علوم و معارف تشیع به واسطۀ ایجاد نهادهای آموزشی و مدارسی در اصفهان عصر صفوی، مرهون پشتوانه‌های ارزشمندی از قبیل اوقاف بوده است. هر چند این شهر در عصر آل بویه و دوره سلجوقی ادوار درخشانی از تمدن اسلامی داشته و علاوه بر مرکزیت حکومتی دارای تأسیسات بسیار علمی و فرهنگی بوده است؛ اما اوج ترقی صفویان و تا حدودی پس از آن نیز شاهد فعالیت های علمی نهادهای آموزشی این شهر هستیم.
پژوهشی که محمدحسین ریاحی با عنوان «وقف در مدارس اصفهان عصر صفوی و مروری بر ویژگی‌های برخی وقف‌نامه‌های آن» در شماره اخیر فصلنامه «وقف، میراث جاویدان» به چاپ رسانیده است، ضمن بررسی ویژگی‌ها و احوال برخی از این مدارس از حیث تاریخ، علمی، معماری و مشاهیر برخاسته از آنها، به برخی موضوعات و مسائل مندرج در وقف‌نامه‌های این موقوفات پرداخته، با بیان محتوا و مطالب آنها به نقش واقف یا واقفان در ایجاد مدارس و زمینه‌های تقویت و توسعۀ علوم مذهبی و معارف شیعی اشاره دارد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612