کد خبر:9980
پ
vaje

واژه‌های دخيل در قرآن مجيد

کتاب حاضر تألیف و تحقیقی دربارۀ ریشه شناسی برخی از واژه ها و نام هایی است که در کتاب خدا، قرآن مجید به کار رفته است.

میراث مکتوب – کتاب حاضر تألیف و تحقیقی دربارۀ ریشه شناسی برخی از واژه ها و نام هایی است که در کتاب خدا، قرآن مجید به کار رفته است و تحول صوری و معنایی آنها از صورت اصلی تا شکل های قرآنی شان. این گونه واژه ها را از دیرباز علما و دانشمندان ما معرب یعنی «عربی شده» و یا دخیل یعنی «وارد شده» به زبان عربی از زبان های بیگانه خوانده اند.

مؤلف کتاب آرتور جفری از عربی دانان و سامی شناسان غربی است که سالها در مدرسۀ مطالعات شرقی به عنوان استاد زبان های سامی به تدریس و تحقیق اشتغال داشته است. وی گذشته از این کتاب آثار متعدد دیگر دربارۀ قرآن و دین اسلام دارد و هموست که متن عربی کتاب المصاحف ابن ابی داود (متوفی 316 ه.ق) را یافت و تصحیح نمود و برای اولین بار به چاپ رسانید.

به گفتۀ مترجم ، کتاب واژه های دخیل در قرآن مجید در سال 1938 میلادی، یعنی 62 سال پیش به چاپ رسیده است و در این فاصله البته دانستنی های ما دربارۀ زبان عربی و دیگر زبان های سامی و نیز زبان های غیر سامی اقوامی که اعراب با آنان در تماس بوده اند، در نتیجه کشفیات جدید باستان شناسی و پیداشدن متن های جدید و چاپ و نشر انتقادی آنها و متون قدیم و پیشرفت های چشم گیر علم زبان شناسی و علوم وابسته بدان کلی تغییر کرده است و لذا رهبرد ما به مباحثی از این دست به کلی دیگرگون شده است.

این کتاب چکیده و ماحصل تمام گفته ها و نوشته و استدلالات و ریشه شناسی هایی است که علما و دانشمندان فقه اللغة مسلمان و مستشرقان و سامی شناسان و عربی دانان مغرب زمین تا تاریخ تألیف آن در باب معربات گفته و نوشته بوده اند، این گفتارها در صدها کتاب و نشریۀ علمی و تحقیقی به زبان های مختلف پراکنده بود و وی با کوشش خود آنها را در یک جا و در یک کتاب گردآورده است.

البته در فاصلۀ میان چاپ این کتاب (1938 میلادی) و انتشار ترجمۀ آن، پیشرفت های زیادی در موضوع های مختلفی که زمینه های بحث در این کتاب است، حاصل گشته و احتمالاً، بلکه یقیقناً برخی از آرایی که در اینجا ابراز شده باید در روشنی این یافته های جدید بازبینی شود.

جفری، آرتور، واژه‌های دخيل در قرآن مجيد، ترجمه: فریدون بدره ای، تهران، توس، چاپ سوم، قطع: وزیری، 464 صفحه، 450000 ریال، 1395.

مقدمۀ کتاب را اینجا بخوانید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612