کد خبر:4485
پ
ateyekpbra-m

نگاهی دیگر به چاپ عطیه کبري و موهبت عظمی

موهبت عظمي و عطیۀ کبري دو رساله در زمینۀ معاني و بیان از سراج الدین علي خان آرزوي اکبرآبادي (1099 1169 ق) هستند.

ميراث مكتوب – موهبت عظمي و عطیۀ کبري دو رساله در زمینۀ معاني و بیان از سراج الدین علي خان آرزوي اکبرآبادي (1099 1169 ق) هستند که بنا به ادعاي خود آرزو، اولین رسالاتي اند که در زمینۀ معاني و بیان به فارسي نوشته شده اند.

مهمترین و برجسته ترین ویژگی سراج الدین علی خان آرزو،شمّ انتقادی اوست و حرص و ولع شدیدی که نسبت به نقد آثاردیگران دارد؛ به طور قطع و یقین، می توان گفت اثری از او نیست که در آن، به نقد گفته ها و نوشته های دیگران، به تناسب موضوع مورد بحثش، نپردازد. بر همین اساس است که می بینیم وی در کتاب های موهبت عظمي و عطیّۀ کبري نیز، از نقد و انتقاد دست برنمی دارد و در جای جای کتابها به نقد بیت یا ابیاتی از شاعران، یا شرح شارحان و حتّی از نویسندگان کتا بهای بلاغی می پردازد.
به عنوان نمونه، در بحث تقسیمات وجه تقسیم «تخییلی» و «تحقیقی» شبه، بعد از اینکه وجه شبه را به دو بخش میکند.

براي مطالعه مقاله «نگاهی دیگر به چاپ عطیه کبري و موهبت عظمی» نوشته مهدي رحيم پور كه در شماره 193 كتاب ماه ادبيات منتشر شده است بر روي فايل پايين كليك كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612