کد خبر:2716
پ
eei-Copy

نگاهی به کتاب درآمدی بر خوشنویسی ایرانی

کتاب درآمدی بر خوشنویسی ایرانی اثر حمیدرضا قلیچ خانی منتشر شد.

ميراث مكتوب – کتاب درآمدی بر خوشنویسی ایرانی اثر حمیدرضا قلیچ خانی منتشر شد. قلیچ ‌خانی این کتاب را منبعی مستقل و مختصر درباره خوشنویسی ایرانی معرفی کرده است.

کتاب درآمدی بر خوشنویسی ایرانی اثر حمیدرضا قلیچ‌خانی و با یاد پدر خوشنویسی ایرانی، «ابن مقله فارسی» به عنوان کتابی مرجع از سوی انتشارات فرهنگ معاصر منتشر شد.

این کتاب در پنج فصل «زبان و خط در ایران»، «خوشنویسی در ایران»، «آموزش خوشنویسی»، «شعر و خوشنویسی» و «رساله‌های آموزشی خوشنویسی»، پژوهشی کامل را از زمان پیدایش زبان و خط در ایران آغاز می‌کند و پس از گفتاری کوتاه درباره خواستگاه خط، به زبان و خط‌های رایج در عصر هخامنشیان اشکانیان و ساسانیان می‌پردازد.

در صفحات پایانی کتاب و پیش از شرح تصاویر و نمایه نیز فهرست کاملی از هنرمندان عرصه خوشنویسی ارایه شده است که حاصل یادداشت‌های خلاصه شده مولف طی 15 سال است. جامعه آماری این فهرست دربرگیرنده کاتبان و خوشنویسانی است که در روند تولید آثار نفیس و ارزشمند یا پیدایش و تحولات خط و یا سبکی در خوشنویسی نقش داشته‌اند و گاه هنرمندان گمنامی را دربر می‌گیرد که تاکنون معرفی نشده‌اند.

آنطور که مولف در دیباچه کتاب آورده «درآمدی بر خوشنویسی ایرانی» منبعی مستقل و مختصر درباره خوشنویسی ایرانی است.

کتاب درآمدی بر خوشنویسی ایرانی اثر حمیدرضا قلیچ خانی با شمارگان دو هزار نسخه، در 400 صفحه و در قطع رحلی منتشر شده است.

در این کتاب تصاویر رنگی متعددی از نمونه خطوطی که در متن به آن‌ها اشاره شده است آمده و 95 درصد این تصاویر برای نخستین بار است که منتشر می‌شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612