کد خبر:1732
پ
ershad-m

نگاهی به ارشاد قلانسی

پژوهشگر ادبی حوزۀ شبه قاره، آقای عارف نوشاهی برای نخستین بار به تصحیح متنی مهم از متون کهن ادب پارسی دست یازیده که با نام کتاب ارشاد،به گونه ای آراسته و پیراسته به چاپ رسیده است.

میراث مکتوب- پژوهشگر ادبی حوزۀ شبه قاره، آقای عارف نوشاهی برای نخستین بار به تصحیح متنی مهم از متون کهن ادب پارسی دست یازیده که با نام کتاب ارشاد، – همچون دیگر آثار زنجیرۀ کتاب های مرکز پژوهشی میراث مکتوب – به گونه ای آراسته و پیراسته به چاپ رسیده است. ایشان افزون بر مقدمه – که جداگانه دربارۀ آن سخن خواهیم گفت – تعلیقاتی سودمند را که دربردارندۀ بررسی اعلام تاریخی و یادداشت های پراکنده دربارۀ احادیث و اخبار نبوی، اشعار، اصطلاحات، اعلام جغرافیایی، اقوال مشایخ، لغات و… است، به کار افزوده است. همچنین با نگاهی فراگیر فهرست‏های کارآمد چندگانه ای را در پایان کتاب آورده است که کار پژوهشگران را برای بررسی کتاب آسان می سازد. فهرست ها از این قرارند: آیات، احادیث نبوی، احادیث قدسی و اخبار انبیاء پیشین، اخبار، اقوال و مأثورات مشایخ و ضرب المثل های عربی و به زبان محلی، جملات احترام آمیز و دعائیه و کلمات نفرین، اشعار عربی و فارسی، مثل و مثلواره های فارسی و ترجمۀ مثلهای عربی، واژه ها و اصطلاحات معارف دینی و اخلاقی و مدنی، حکایت ها، تمثیل ها، کسان، نسبت ها، القاب، ادیان، اقوام، نحله ها و…، جای ها، کتاب ها.

مقاله «نگاهی به ارشاد قلانسی» نوشته مهـدی فیروزیـان ، از مجموعه مقالات گزارش میراث – ویژه نقد متون است که به زودی فایل نهایی آن روی سایت قرار خواهد گرفت.

برای بهره گیری از مقاله کامل روی «دریافت فایل» کلیک کنید


دريافت فايل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612