00:00:00
یکشنبه ۲ام مهر ۱۴۰۲
کد خبر:20361
پ
Noor-al-oyoun-m-1

نور العیون، اولین کتاب فارسی در چشم پزشکی

کتاب نورالعیون ، تألیف ابوروح محمد بن منصور بن ابی‌عبدالله بن منصور جرجانی یمانی، معروف به «زرین‌دست» و «معالج»، پزشک دربار ملکشاه سلجوقی (ﺣﮑ: 465-485 ق.)، اولین کتاب فارسی در چشم پزشکی شناخته شده است.

میراث مکتوب-
نورالعیون ، تألیف: ابوروح محمد بن منصور بن ابی عبدالله جُرجانی یمانی (زرّین‌دست) (سده پنجم هجری)، مقدمه و تصحیح: یوسف بیگ ‌باباپور، زیر نظر: مهدی محقق،
موضوع: علوم و فنون،
شمارگان: 500 نسخه،
بها: 42000 تومان

کتاب نورالعیون ، تألیف ابوروح محمد بن منصور بن ابی‌عبدالله بن منصور جرجانی یمانی، معروف به «زرین‌دست» و «معالج»، پزشک دربار ملکشاه سلجوقی (ﺣﮑ: 465-485 ق.) است. این کتاب تا به حال اولین کتاب فارسی در چشم پزشکی شناخته شده که در سال 480 ق. تألیف آن به پایان رسیده و به ملکشاه اهدا گردیده است.
کتاب در ده مقاله ترتیب یافته و اطلاعات آن شالوده دانش پیشینیان در این فن است، به اضافة آنچه مؤلف تجارب و یافته‌های خود را بدان افزوده و کتاب را همچون حنین بن اسحاق به صورت سؤال و جواب طرح‌ریزی نموده و به هدف آموزش این فن، خطاب به فرزندش نگاشته است. از مهمترین مباحث کتاب، مقالۀ هفتم آن است که در آن به روش‌ های جرّاحی چشم پرداخته و بیماری ‌های قابل علاج با جراحی و شیوه و ابزار و آلات جراحی هر یک را توضیح می‌دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612