کد خبر:10328
پ
ghareman6

نشست خبری جایزه ادبی قهرمان برگزار شد

نشست خبری جایزه ادبی قهرمان روز سه شنبه، 26 اردیبهشت ماه، در سالن شورای سازمان مرکزی

میراث مکتوب – نشست خبری جایزه ادبی قهرمان، با حضور دکتر ساکت، رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه و دبیر جایزه ادبی قهرمان، دکتر محمد جعفر یاحقی و دکتر محمود فتوحی، استادان گروه زبان و ادبیات فارسی و از داوران جایزه ادبی قهرمان و همچنین آقای آصفی یزدی، عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد و خانواده استاد قهرمان روز سه شنبه، 26 اردیبهشت ماه، در سالن شورای سازمان مرکزی برگزار شد.
دکتر ساکت، رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه با خوش آمدگویی به خبرنگاران و اصحاب رسانه، به سابقه 70 ساله و پرافتخار دانشگاه فردوسی مشهد اشاره کرد و گفت: ستاره های درخشانی در این دانشگاه در حوزه های مختلف علم و دانش و فرهنگ حضور داشته اند که دکتر فیاض، دکتر یوسفی، پروفسور فاطمی، استاد مدیرشانه چی، استاد آشتیانی، استاد واعظ زاده و دکتر علی شریعتی و بسیاری دیگر از آن جمله هستند.
وی با بیان پیشینه مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه، به فعالیت های گوناگون مرکز بعد از احیای آن در سال 93 اشاره کرد و ادامه داد: نامگذاری تالارهای دانشگاه به نام مفاخر خراسان بزرگ، برگزاری بزرگداشت هایی برای استاد قهرمان و دکتر خواجویان، نصب دو مجسه خیام و خواجه نصیر در پردیس دانشگاه و افتتاح باشگاه مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه از جمله فعالیت های این مرکز می باشد.
دکتر ساکت استاد محمد قهرمان را یکی از مهمترین شخصیت های تاثیرگذار در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانست و اضافه کرد: ایشان در سال 1340 و با دعوت دکتر فیاض به دانشکده ادبیات و علوم انسانی آمدند و ریاست کتابخانه دانشکده ادبیات را بر عهده گرفتند که ایجاد، گسترش و حفظ گنجینه گرانبهای کتابهای دانشکده ادبیات و علوم انسانی مرهون کوشش های ایشان است.
رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه ادامه داد: طرح این جایزه ادبی در سال 1394 و در مراسم بزرگداشت ایشان برای نخستین بار از سوی خانواده محترم استاد قهرمان مطرح شد و در پاییز سال گذشته به تصویب شورای مرکزی آثار مفاخر و اسناد دانشگاه رسید و با رایزنی و مشورت با استاد دکتر شفیعی کدکنی و انتخاب هیأت داوران، امروز این فراخوان این جایزه را اعلام می کنیم.
وی با بیان اینکه جایزه استاد محمد قهرمان برای نخستین بار از سوی یکی از دانشگاه های ایران و برای یکی از مفاخر ملی برگزار می شود، ادامه داد: جوایز مهمی چون جایزه دکتر مجتبایی، دکتر داوری اردکانی و جایزه استاد نجفی از سوی یک نهاد غیردانشگاهی برگزار می شوند، از این رو دانشگاه فردوسی مشهد در برگزاری جایزه استاد قهرمان در میان دانشگاه های ایران پیشرو و پیشگام است.
دکتر ساکت به مصوبه دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص پیشنهاد جوایز احتمالی دیگر اشاره کرد و گفت: تصمیم بر این است که از این پس، اینگونه جوایز در مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه ساماندهی شود.
وی انتشار کتابی شامل مقالات اهدایی و گزیده ای از نامه های رد و بدل شده میان استاد قهرمان و بسیاری از بزرگان فرهنگی و علمی این مرز و بوم را سومین فعالیت مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه پس از برگزاری مراسم بزرگداشت استاد قهرمان در سال 94 و جایزه ادبی استاد قهرمان دانست و ابراز امیدواری کرد که این کتاب تا سال آینده به زیور طبع آراسته شود.
دکتر محمدجعفر یاحقی، استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی و از داوران جایزه ادبی استاد قهرمان در خصوص شخصیت استاد قهرمان گفت: شخصیت ایشان از چند جنبه قابل بررسی است که نخستین آن از زاویه شغلی است که وی به عنوان یک کتابدار، عاشق کتاب و علاقه مند به کارش بود و اغلب پژوهش های خود را در همان کتابخانه دانشکده ادبیات انجام می داد.
وی با بیان اینکه شاعری وجهه دیگر استاد قهرمان بود، اضافه کرد: ایشان در سرودن غزل و در محلی سرایی به لهجه تربتی بسیار توانا بودند و این توانایی ایشان مولود سالها ممارست و تلاش ایشان بوده است.
دکتر محمود فتوحی، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی نیز با بیان اینکه شخصیت علمی قهرمان در کنار شخصیت شاعری ایشان بسیار شاخص بوده است، گفت: بسیاری عصر صفوی را عصر انحطاط ادبی نامیده اند که افرادی مثل استاد قهرمان یک تنه در برابر این باور ایستادند و به دنبال احیای ادبیات عصر صفوی برآمدند و بر همین اساس است که نام استاد قهرمان با ادبیات دوره صفوی و سبک هندی همراه است.
وی گسترش و اعتلای زبان و ادب پارسی، معرفی و نشر آثار علمی و پژوهشی در حوزه سبک هندی و تشویق و ترغیب پژوهشگران ادبی را از اهداف این جایزه ادبی دانست و اظهار کرد: کتاب و رساله های مقاطع تحصیلات تکمیلی که در طی سال شمسی منتهی به زمان اعطا در حوزه ادبیات دوره صفویه و سبک هندی منتشر یا دفاع شده باشد، در فرآیند داوری بررسی خواهند شد.

دکتر فتوحی با بیان اینکه در دوره نخست، آثار سه سال اخیر بررسی و داوری خواهند شد، یادآور شد: دکتر محمد جعفر یاحقی، دکتر محمود فتوحی، دکتر محمدرضا راشد محصل، دکتر سلمان ساکت، پروفسور ریکاردو زیپولی و پروفسور چندرشیکهر اعضای هیأت داوران این جایزه ادبی هستند.
وی محل دبیرخانه دائمی جایزه ادبی محمد قهرمان را مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه دانست و ادامه داد: پژوهشگران تا 20 فروردین ماه 1397 فرصت دارند که آثار خود را به دبیرخانه ارسال نمایند تا پس از داوری، در اردیبهشت آن سال طی مراسمی از برگزیدگان تقدیر گردد.
آقای آصفی یزدی، عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این نشست با اشاره به سیاست شورای شهر مبنی بر تاکید بیشتر بر هویت تاریخی سرزمین مشهد گفت: بدین منظور در قالب پیوست فرهنگی و اجتماعی و مهندسی فرهنگی به دنبال المان سازی و هویت بخشی به نسل جوان هستیم.
وی به ارتباطات خوب دانشگاه فردوسی مشهد و شورای شهر اشاره کرد و ادامه داد: آیین نامه نامگذاری مکان ها در شورای شهر به تصویب رسیده است که ما آن را در اختیار دانشگاه قرار می دهیم که بر اساس آن دانشگاه می تواند در این خصوص مطالبه گر باشد.
آقای آصفی یزدی با اشاره به نامه مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه مبنی بر پیشنهاد نامگذاری خیابان معاد 3 که منزل استاد محمد قهرمان در آن قرار دارد، اظهار داشت: با توجه به پیوست فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد، قرار شده است که در مسیر وکیل آباد و در مسیر منتهی به منزل استاد قهرمان المان ها و ریزپروژه هایی تعریف شود و خیایان معاد 3 نیز به نام ایشان نامگذاری شود.
وی همچنین از تغییر نام ایستگاه قطار شهری «بوستان ملت» به ایستگاه «دانشگاه فردوسی مشهد» خبر داد و گفت: بر طبق نامه مورخ 2/2/96 مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد و با پیگیری های این مرکز، این پیشنهاد در کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد مطرح و به تصویب رسیده است و به زودی اجرایی خواهد شد.
تقدیر از همسر استاد محمد قهرمان، رونمایی از پوستر “فراخوان اولین دوره جایزه ادبی استاد محمد قهرمان” و همچنین تقدیر از طراح پوستر فراخوان جایزه از دیگر برنامه های این نشست بود
.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612