کد خبر:28040
پ
کتابخانه آستان قدس رضوی

نسخه‌های خطی دیجیتالی فهرست «طاووس یمانی» فهرست‌نگاری می‌شود

هزار عنوان از نسخه‌های خطی دیجیتالی فهرست «طاووس یمانی»؛ از آثار ارزشمند مذهب شیعی، فهرست‌نگاری و در قالب مجموعه‌ای ۴ جلدی منتشر می‌شود.

میراث مکتوب- به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، هزار عنوان از نسخه‌های خطی دیجیتالی فهرست «طاووس یمانی»؛ از آثار ارزشمند مذهب شیعی، فهرست‌نگاری و در قالب مجموعه‌ای ۴ جلدی منتشر می‌شود.

حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در خصوص این طرح پژوهشی اظهار کرد: این فهرست‌نگاری با همکاری عبدالکریم برادران کرمانی از پژوهشگران قم زیر نظر مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی این آستان مقدس در طول یکسال در محل این کتابخانه انجام خواهد شد.

وی گفت: عبدالکریم برادران کرمانی با تلاش شخصی خود در طول ۲۰ سال توانست فهرستی محققانه و معتبر از مجموعه فهارس نسخ خطی این میکروفیلم ارائه کند و همچنین طرح تصاویر نسخ خطی آن را کلید زند.
حسینی ادامه داد: سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با توجه به گستردگی این طرح و اهمیت آن در حوزه‌های تاریخی، تراثی، نسخه‌شناسی، زیدیه‌شناسی، شیعه‌پژوهی، تقریب مذاهب شیعی و مناسبات فرهنگی و علمی ایران با یمن، در این زمینه ورود پیدا کرد تا طرح پژوهشی بررسی تصاویر و همچنین میکروفیلم این نسخ خطی تکمیل و در قالب مجموعه‌ای ۴ جلدی منتشر شود.
وی افزود: همچنین از آنجایی که تصاویر خطی فهرست طاووس یمانی در اختیار مجمع جهانی اهل بیت(ع) قرار دارد، این سازمان پس از اتمام کامل این طرح، فهرست تصاویر را از مجمع اخذ و نسبت به چاپ آن اقدام خواهد کرد.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه آستان قدس رضوی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612