کد خبر:3521
پ
almoatamed-m

مقدمه چاپ دوم کتاب المعتمد فی اصول الدین

متن مصحح بخش های موجودِ کتاب المعتمد فی أصول الدّین اثر رکن الدّین محمود بن محمّد ملاحمی ابتدا در سال 1991
بر اساس کار بر روی دو نسخۀ خطّی متعلق به مسجد جامع صنعا به چاپ رسید.

ميراث مكتوب – متن مصحح بخش های موجودِ کتاب المعتمد فی اصول الدین اثر رکن الدّین محمود بن محمّد ملاحمی ابتدا در سال 1991 بر اساس کار بر روی دو نسخۀ خطّی متعلق به مسجد جامع صنعا به چاپ رسید. از آن زمان تاکنون دو نسخۀ خطّی دیگر نیز از همین کتاب در یمن یافت شده اند که بخشی از متن قبلی را پوشش می دهند، و نیز شامل بخش های جدیدی از این کتاب هستند که به میزانی قابل توجّه بر حجم کتاب می افزایند. نسخه های خطّی جدید گاه به تصحیح دقیق تر متن کمک کرده و حجم کتاب را تقریباً به دو برابر رسانده اند.
افتادگی متن بین دو نسخۀ اولیّه (چاپ اوّل: بین صص 296 و 297)
حالا تا حدود زیادی پر شده (چاپ حاضر: صص 268 – 381)، هرچند
هنوز بخش کوچکی از متن مفقود است. متن کتاب در چاپ اوّل در باب مربوط به دین مجوس (ص 598) در جایی از هم گسسته می شود، ولی در چاپ حاضر این گسستگی در کار نیست (ص 639) و مابقی بخش فرقه شناسی و شروع بخش به عدل الهی (صص 828 – 874) را نیز در بر می گیرد. اگرچه این اضافات حجم چاپ حاضر را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده است، روشن است که متن موجودِ المعتمد تنها بخش کوچکی از اصل این کتاب را در برمی گیرد.

براي مطالعه متن كامل مقاله «مقدمه چاپ دوم کتاب المعتمد فی اصول الدین» نوشته ويلفرد مادلونگ ترجمه مصطفي اميري كه در شماره 52 – 53 دوماهنامه تخصصي گزارش ميراث به چاپ رسيده است بر روي فايل پايين كليك كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612