کد خبر:4523
پ
radeshenasi-m-1

معرفی و بررسی کتاب «رده ‌شناسی زبانهای ایرانی»

کتاب رده‌شناسی زبانهای ایرانی، جلد 1 و 2 تألیف دکتر محمد دبیرمقدم روز یکشنبه 24 آذرماه در محل سازمان مطالعه و تدوین (سمت) نقد و بررسی می شود.

ميراث مكتوب – مجموعه دوجلدي رده‌شناسی زبانهای ایرانی، جلد 1و 2 پس از مدتهاي مديد شرح مفصلي از پژوهشهاي اخير در رده‌شناسي زبان را، با به خدمت گرفتن مواد زباني روشنگر از زبان فارسي و ديگر زبانهاي ايراني ايران و خارج از ايران به خوانندگان فارسي‌زبان، ارائه مي ‌كند.
رده‌ شناسي زبان در چند دهه اخير به منزله رويكردي قوي و مستقل به زبان، با بذل توجه دقيق هم به ويژگيهاي جزئي زبانهاي خاص و هم به الگوهاي كلي‌اي كه در بين زبانها ديده مي‌شوند، ظاهر شده است.
اين رويكرد در خصوص همگانيهاي زباني دست به تعميم مي‌زند و در عين حال شرح نظام‌ مندي از گوناگوني زباني به دست مي‌دهد. استاد محمد دبيرمقدم متخصص پيشتازي است در سطح جهاني در به كاربستن رده‌شناسي زبان به زبانهاي ايراني، و كتاب او كه ديري انتظارش مي‌رفت به طور تحسين ‌برانگيزي اين هدف را برآورده مي‌كند.
این اثر دو جلدی که حاصل سالها تحقیق و پژوهش مؤلف آن، درباره رده‌شناسی زبانهای ایرانی است به تازگي از سوي انتشارات سمت منتشر شده است.
در جلسه نقد و بررسي كتاب «رده شناسي زبانهاي ايراني» استاداني همچون دکتر علی‌ اشرف صادقی، دکتر حسن رضایی باغ‌ بیدی و دکتر محمد راسخ ‌مهند به بررسی ویژگی ها و نوآوری های به‌ کار رفته در تدوین این کتاب خواهند پرداخت.
این جلسه در روز یکشنبه 24 آذرماه سال جاری از ساعت 14 الی 16 در محل سازمان مطالعه و تدوین (سمت) واقع در بزرگراه جلال‌ آل ‌احمد، غرب پل یادگار امام (ره)، برگزار می‌شود و ورود برای عموم علاقه ‌مندان آزاد است.

………………………………………………….

نظر کاربر: خرم هاشمی
يكشنبه 8 دي 1392 – 18:43

سلام. از کدام کتابفروشی این کتاب ارزشمند دکتر دبیر مقدم را می توانم تهیه کنم؟ متشکرم هاشمی از تالش.

پاسخ مركز پژوهشي ميراث مكتوب: ناشر اين كتاب انتشارات سمت است كه فروشگاه آن در تهران، خيابان انقلاب، خيابان ابوريحان، شماره ١٠٧، تلفن: ٦٦٤١٧٨٥٧ واقع است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612