کد خبر:10185
پ
shekarname

معرفی شکارنامۀ ایلخانی

شكارنامه ایلخانی رساله ای است در باب تربیت و معالجه دوندگان و پرندگان شكاری كه در قرن هشتم هجری به دست علی بن منصور حلوانی بر اساس چندین بازنامه و شكارنامه؛ به خصوص شكارنامه ملكشاهی به نام «طغان تیمورخان» تالیف شده است.

میراث مکتوب – شكارنامه ایلخانی رساله ای است در باب تربیت و معالجه دوندگان و پرندگان شكاری كه در قرن هشتم هجری به دست علی بن منصور حلوانی بر اساس چندین بازنامه و شكارنامه؛ به خصوص شكارنامه ملكشاهی به نام «طغان تیمورخان» تالیف شده است.

این رساله از سه بخش كلی تشكیل شده است: بخش اول دیباچه ای كه از لحاظ سیر تحول بازنامه نویسی و تدوین تاریخ علم از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بخش دوم در تربیت و معالجه مرغان شكاری و بخش سوم در تربیت و معالجه دوندگان شكاری است. علی رغم فواید زبانی، تاریخی و ادبی، متاسفانه این رساله تا كنون تصحیح و معرفی نشده است. نگارنده در این پژوهش بر آن است تا علاوه بر معرفی نسخ این رساله، جوانب مختلف آن را بررسی كند.

متن کامل این مقاله نوشتۀ مهدی سلمانی و امین مجلی زاده که در فصلنامۀ جستارهای ادبی (سال چهل و هشتم، شماره 4 (پياپي 191)، زمستان 1395) منتشر شده است اینجا بخوانید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612