کد خبر:2557
پ
bbannaer

مجموعه دیجیتالی شده کتابخانه دانشگاه میشیگان

کتابخانه دانشگاه میشیگان با دارا بودن ۱۱۲۰ نسخه خطّی اسلامی از مجموعه‌های مهم آمریکای شمالی به شمار می‌آید

میراث مکتوب- کتابخانه دانشگاه میشیگان با دارا بودن ۱۱۲۰ نسخه خطّی اسلامی از مجموعه‌های مهم آمریکای شمالی به شمار می‌آید. بخشی از این مجموعه مربوط به کتابخانه آخرین پادشاه عثمانی سلطان عبدالحمید دوم است که پس از تبعید او از ترکیه همچنان در دسترسش بود و پس از مرگش در نهایت نصیب کتابخانه دانشگاه میشیگان شد. این مجموعه دارای نمونه‌های خوبی از نسخه‌های تولید شده در سرزمین عثمانی است و به همین دلیل موجودی کتابخانه دانشگاه میشیگان برای بررسی سبک نسخه‌پردازی آن محدوده سودمند است. بویژه که شواهد نشان می‌دهد برخی دیگر از مجموعه‌های وارد شده به این کتابخانه دارای منشأ عثمانی بوده است. گفتنی آنکه نسخه‌های ایرانی در آن مجموعه اندک است اما نسخه‌های فارسی نسبتاً خوبی در آن یافت می‌شود (برای آگاهی از جزئیات این مجموعه نک: تکوین مجموعه‌های اسلامی در کتابخانه‌های اروپای غربی و آمریکای شمالی، صص ۴۱۲ – ۴۱۵).
شماری از نسخه‌های این مجموعه با دسترسی آسان و امکان دریافت کل نسخه بصورت فایل پی دی اف ( pdf ) فراهم آمده که می‌توان در این نشانی به تصویر ۱۵۵ نسخه‌ فارسی این مجموعه دست یافت. برای مشاهده ۷۱۰ نسخه خطی عربی نیز می‌توان به این نشانی رجوع کرn.
 معرفی از علی صفری آق قلعه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612