کد خبر:5403
پ
motonjografiaee-m

متون جغرافیایی به زبان فارسی

در این کتاب نویسندگان کوشیده‌اند با معرفی، بررسی و شرح دشواری‌های چند متن مهم‌تر جغرافیایی، مجموعه‌ای منسجم در اختیار خوانندگان قرار دهند.

ميراث مكتوب – در این کتاب نویسندگان کوشیده‌اند با معرفی، بررسی و شرح دشواری‌های چند متن مهم‌تر جغرافیایی، مجموعه‌ای منسجم در اختیار خوانندگان قرار دهند.

محققان جغرافیای اسلامی تمامی فعالیت‌ها و آثار علمی جغرافی‌دانان مسلمان را در سه دوره کلی کلاسیک یا عصر مأمون، قرن سوم و چهارم، شامل مکاتب عراقی و بلخی، و نیز عصر ابوریحان بیرونی، و دوره تلفیق که مکتب شریف ادریسی در آن به اوج می‌رسد، خلاصه می‌کنند و از جغرافی دانان دوره‌های بعد، چون عصر عثمانی، به اجمال و اشاره سخن می‌گویند.

این تقسیم بندی در عین صحت، زمینه‌ها و بذرهای جغرافی نگاری مسلمانان را چندان موردتوجه قرار نمی‌دهد.

کتاب در ده فصل زیر نگاشته شده است:

فصل اول – حدودالعالم من المشرق الی المغرب

فصل دوم – اشکال العالم

فصل سوم – سفرنامه ناصرخسرو

فصل چهارم – فارس‌نامه

فصل پنجم – نزهه‌القلوب

فصل ششم – مسالک و ممالک

فصل هفتم – تاریخ بیهق

فصل هشتم – تاریخ قم

فصل نهم – تاریخ بخارا

فصل دهم – جغرافیای حافظ ابرو

در هر فصل درباره مولف‌، جایگاه تاریخ نگارانه، جایگاه جغرافی نگارانه، جایگاه ادبی و منابع برای مطالعه بیشتر صحبت شده است.

متون جغرافیایی به زبان فارسی نگاشته عباس احمدوند و امیر مؤمنی هزاوه از سوی انتشارات مرکز نشر دانشگاهی تهران در سال 92 و در 198 صفحه منتشر شده است.

منبع: کتابخانه مجلس شورای اسلامی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612