کد خبر:3451
پ
khatafat-m

مباحثی درباره تعیین قبله

کتاب خطفات القدس اثر حکیم میر سیداحمد العلوی العاملی با تصحیح و تحقیق مجید هادی‌زاده از سوی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه منتشر شد.

میراث مکتوب – کتاب خطفات القدس اثری از حکیم میر سیداحمد العلوی العاملی است که با تصحیح و تحقیق مجید هادی‌زاده از سوی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه منتشر شد.
این اثر درباره مباحث منطقی و فلسفه و کلام و هیئت (بر اساس طبیعیات قدیم) است؛ خصوصاً مباحث «تعیین قبله» آن به علم نجوم قدیم مربوط می‌شود. البته بخش الهیات این کتاب بسیار حجیم‌تر از این‌گونه مباحث طبیعی است.
موضوعات نخستین کتاب به منطق می‌پردازد و بعد از آن، طبیعیات و بعد از آن‌ها،‌ الهیات مطرح شده است.
هر کدام از این موضوعات گوناگون تحت عنوان مقاله‌ای آمده هر مقاله یک «خطفه» نامیده شده است. این خطفه ها یا خطفات جمعا پنجاه و هفت عدد را شامل می شود که لزوماً ارتباط مستقیم با هم ندارند، به طوری که کتاب با خطفه‌ای در باب تعیین قبله آغاز می شود و در باب « الفاظ یونانی»، «کروی بودن عالم»، «چیستی حرکت»، «دور منطقی» و … ادامه پیدا کرده و در نهایت با خطفه ای پیرامون «کثرت» به پایان می رسد.
این کتاب از مجموعه کتاب‌های مکتب فلسفی اصفهان به حساب می‌آید مصحح برای تصحیح این اثر شش سال زمان صرف کرده است.
کتاب خطفات القدس اثر حکیم میر سیداحمد العلوی العاملی با تصحیح و تحقیق مجید هادی‌زاده به بهای ۸۰۰۰۰۰ ریال از سوی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه منتشر شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612