کد خبر:1773
پ
poster-golpinarli-s

کتابشناسى آثار عبدالباقى گولپینارلى

مرحوم عبدالباقى، نویسندگى را با مقاله‌اى به نام «امتحان ـ مونولوگ»، که در ژانویه ۱۹۲۵ در مجموعه تدریسات منتشر شد، آغاز کرد.

میراث مکتوب- خدیجه آینور در مقاله «کتابشناسی آثار عبدالباقی گولپینارلی» می نویسد: هنگام تنظیم کتابشناسى آثار عبدالباقى گولپینارلى، ذیل سه عنوان: الف. آثار منتشر شده؛ ب. آثار منتشر نشده و ج. مطالبى که درباره او به چاپ رسیده است؛ نکاتى توجه ما را به خود جلب کرد که در این جا به آنها اشاره مى کنیم :

مرحوم عبدالباقى، نویسندگى را با مقاله اى به نام «امتحان ـ مونولوگ»، که در ژانویه ۱۹۲۵ در مجموعه تدریسات منتشر شد، آغاز کرد. او طى گفتگویى در سال ۱۹۷۶ مى گوید اولین کتابش مصاحبه‌هاى اخلاقى است که از آن به عنوان کتاب درسى در مدارس استفاده مى کنند. سال دقیق انتشار این کتاب مشخص نیست اما بر اساس یافته هاى موجود مى توان گفت احتمالاً در ۱۹۲۶ یا ۱۹۲۷ منتشر شده است. بجز ملامت و ملامتیان، کتابهاى دیگرى که در فاصله ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۲ نوشت کتابهاى درسى است که براى مدارس ابتدایى تهیه مى نمود. بیشتر کتابهاى تألیفى او ماهیتى شرح حال گونه در معرفى شخصیت و آثار شاعران مهمى مانند یونس امره، قایغوسوز ابدال، باقى، پیرسلطان ابدال، شیخ غالب، فضولى، ندیم و در رأس همه آنها مولانا دارد. همچنین دیوان برخى از این شعرا مانند یونس امره، فضولى، ندیم و… را بررسى نموده و، با اضافاتى، مجدداً به چاپ رسانده است. چاپهاى متعدد آثار او نشانگر تداوم علاقه به کتابهایش است.

برای بهره گیری از مقاله کامل روی «دریافت فایل» کلیک کنید.

 


دریافت فایل

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612