کد خبر:5847
پ
فاقد تصویر شاخص

«قبا»ی سعدی

ميراث مكتوب – استاد دکتر محمّدعلیِ موحد، یکی از دانشورانِ بزرگ و مهم تر از آن از دانایانِ روزگارِ ماست. در روزگارِ ما، دانشورانِ بزرگ پُرشمار نیستند، و اندک شمارتر از دانشوران، دانایانی اند که متاعِ گرانقدرِ «فضل» را به زيور «فضيلت» آراسته و لختي فراتر از روزمرگي هاي بيهوده و فرساينده و هنگامه سود […]

ميراث مكتوب – استاد دکتر محمّدعلیِ موحد، یکی از دانشورانِ بزرگ و مهم تر از آن از دانایانِ روزگارِ ماست. در روزگارِ ما، دانشورانِ بزرگ پُرشمار نیستند، و اندک شمارتر از دانشوران، دانایانی اند که متاعِ گرانقدرِ «فضل» را به زيور «فضيلت» آراسته و لختي فراتر از روزمرگي هاي بيهوده و فرساينده و هنگامه سود و زيان ايستاده و تماشاگر جان را به افق هاي دورتر و ديرياب مشغول داشته باشند.

آثاري كه با همت بلند و دقت ارجمند استاد موحد، جامۀ «تألیف» یا «تصحیح» یا «ترجمه» به تن کرده است، و از نمونه های – مع الاسف – نه چندان پرشمار عصر ما در جمع آوردن اتقان تحقیق و حوصلۀ تدقیق و پختگی فکر و سختگی تعبیر در شمار می رود، ما را به شخصیت پژوهنده ای کوشا و جوینده ای نکته سنج رهنمون می گردد و سیمای مردی دلسوز و ژرف بین و راستکار و درست کردار را در ذهن خوانندگان و مخاطبان تصویر می کند که به چیزهایی فراتر از وسوسه های پست و حقیر و زیر و زبر زمانه دل سپارده است و ذهن و زبان و فکر و توان خود را به تحصیل پاره ای از فضیلت های فراموش شده و تخلید یادگارهای ماندگار معطوف داشته.

استاد موحد – تا آنجا که این دانش آموز دریافته و از تراوش های اندیشه و نگرش و نگارش های ایشان استباط کرده است – حلقه ای از حلقه های آن زنجیر فرخندۀ فرزانگان ایران زمین است که در همه ادوار تاریخ و فرهنگ ما، امر خطیر حفظ و دائع فرهنگی و مواریث اخلاقی و انسانی را سخت کوشانه و نجیبانه و بی بانگ و شغب عهده دار بوده اند و بی هیچ آوازه گری و درست برخلاف دکانداران مدعی که البته همواره بوده اند و هستند و خواهند بود – به قدر توش و توان در فروزان ماندن چراغ «دانش و آزادگی و دین و مروت» اهتمام کرده و این همه را خادم درم نساخته اند.

متن كامل اين مقاله نوشته جويا جهانبخش را در فايل زير بخوانيد.

يادآور مي شود مجموعه مقالات با قافلۀ شوق (ارج نامۀ استاد محمدعلی موحد) به اهتمام محمد طاهري خسروشاهي از سوي انتشارات ستوده به چاپ رسيده است.

اخبار مرتبط

………………………………………………….

کهن مرد حق و ادب

احکام چله نشینی در عرفان اسلامی

شمس در مقالات

غزلی از مولانا

قضا و مَقْضی از دیدگاه مولوی و ابن عربی

وجهی از وجوه احوال و آثار حاج محمدآقا نخجوانی

نسبت میان نظر و عمل به رأی مایستر اکهارت

فیاض و تاریخ بیهقی

رفتارشناسی عشق در قابوس نامه

ابراهیم پورداود و رستخیز ایران در جنگ اول جهانی

در حُسنِ کار موحد و نقدِ ابن عربی

آغاز ترجمه در ایران

بازبینی مکتوبات مولانا جلال الدّین بلخی رومی و نقد نقدهای آن

شمس موحد

مقبرة الشعرا و سابقۀ تاریخی آن

ترجمه منظوم سخنان حضرت محمد (ص)

خاتم و نقش پیدا و پنهان آن در بیتی از حافظ

بررسی جایگاه شناسانه حافظ و مولوی در ارتباط با محیط اجتماعی

نمونه ای نادر از سنجش زمان در کتاب هفتم دینکرد

حافظانه های شهریار

افول شمس تبریزی

یک قصیده تازه از عنصری

سکوت سعدی

فرزانه حقیقت جو

چون مه پی آفتاب رفتم…

یادداشتی درباره ارج نامه دکتر محمدعلی موحد

بُرده و قضیب پیغمبر اکرم (ص)

مقامات ابوعلی قومسانی


دريافت فايل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612