کد خبر:2809
پ
fehrestpayanname-m

فهرست پایان ‌نامه‌ های حوزه شاهنامه‌ پژوهی (1328-1391)

تاکنون در سرتاسر ایران مطالعات بسیاری در باب شاهنامه در قالب کتاب و مقاله و سخنرانی صورت گرفته است.

ميراث مكتوب – تاکنون در سرتاسر ایران مطالعات بسیاری در باب شاهنامه در قالب کتاب و مقاله و سخنرانی صورت گرفته است. اما آنچه در این میان از آن غفلت شده است مربوط به پایان ‌نامه‌های تحصیلی در حوزۀ شاهنامه ‌پژوهی است که بخش عظیمی از پژوهش‌ های مرتبط با این حوزه را شامل می ‌شود. این منابع، به دلیل پراکندگی و همچنین ضعف نظام اطلاع‌رسانی دانشگاهی، غالباً ناشناخته مانده‌اند.

مجموعۀ موضوعی حاضر که با هماهنگی دبیرخانۀ همایش هزارۀ شاهنامه در فرهنگستان زبان و ادب فارسی و با هدف رفع خلأ اطلاعاتی موجود در زمینۀ پژوهش‌های مرتبط با این موضوع فراهم شده، نخستین گام در جهت رفع این نقص به شمار می‌رود. در این کتاب 1516 پایان ‌نامۀ کارشناسی ارشد و رسالۀ دکتری، از 100 مرکز آموزش عالی دولتی و آزاد داخل و خارج کشور، در 33 رشتۀ دانشگاهی معرفی شده است. از این تعداد، 16 رسالۀ مرتبط در دانشگاه‌های دیگر کشورها تألیف گشته‌اند.

با نگاهی کلی به عناوین 1516 پایان‌ نامۀ داخلی و خارجی انجام‌یافته در حوزۀ شاهنامه‌پژوهی، می ‌توان چنین گفت که با وجود محدودیت و پراکندگیِ نسبیِ پژوهش ‌های این حوزه تا پیش از دهۀ هفتاد شمسی، شواهد گویای آن است که این روند مطالعاتی، همسو با توسعۀ دوره‌های تحصیلات تکمیلی زبان و ادبیات فارسی در خلال دهۀ گذشته، ازنظر کمّی و کیفی رو به بهبود داشته است. همچنین در سال‌های اخیر تمایل به بررسی تطبیقی شاهنامه با دیگر آثار ادبی داخلی یا خارجی، رو به رشد نهاده و مطالعات اسطوره‌ای و جامعه ‌شناختی (میان‌رشته‌ای) نیز از تنوع بیشتری برخوردار گشته است.

کتاب فهرست پایان‌ نامه‌های حوزۀ شاهنامه ‌پژوهی (1328-1391) به کوشش دکتر محمدامین ناصح گردآوری شده و فرهنگستان زبان و ادب فارسی آن را در 259 صفحه و با شمارگان 500 نسخه، به بهای 120000 ریال منتشر کرده است.

منبع: فرهنگستان زبان و ادب فارسي

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612