کد خبر:10255
پ
feghoghoran

فقه القرآن

کتاب «فقه القرآن» اثر قطب الدین ابوالحسین سعید (م ۵۷۳ ق) فرزند عبداللّه راوندی، مشهور به سعید بن هبة اللّه راوندی از مفسران بزرگ شیعه است.

میراث مکتوب – کتاب «فقه القرآن» اثر قطب الدین ابوالحسین سعید (م ۵۷۳ ق) فرزند عبداللّه راوندی، مشهور به سعید بن هبة اللّه راوندی از مفسران بزرگ شیعه است.

مؤلف در این کتاب، به بیان و تفسیر آیات احکام قرآن و حکم فقهی آیات تشریعی پرداخته و آن را بر اساس ابواب کتب فقهیه از طهارات تا دیات مرتب نموده است.  غالب نوشته های مولف از نظریات «شیخ الطائفه محمد بن حسن طوسی» در دو کتاب «التبیان فی تفسیر القرآن» و «الاستبصار فیما اختلف فیه من الاخبار» تأثیر پذیرفته و توجه خاصی نیز به آراء «سید مرتضی علم الهدی» در کتاب «الانتصار فی انفرادات الامامیه» کرده است. از ویژگی های این کتاب تلفیقی نوین است که ایشان توانسته میان نظریات فقهی و تفسیری که به ظاهر با هم اختلاف دارند، نوعی سازگاری ایجاد نماید. «فقه القرآن» اثر بزرگ و ماندگاری در نوع خود به شمار می‌رود و با گذشت نزدیک به هزار سال از نگارش آن، هنوز هم مباحث آن توجه محققان و فقها را به خود معطوف ساخته است..
کتاب حاضر که یکی از مصادر مهم کتاب ارزشمند «بحارالانوار» اثر علامه محمدباقر مجلسی است، در راستای پروژه احیای مصادر بحار، در دستور کار واحد احیای تراث بنیاد فرهنگی امامت، قرار گرفت و تحقیق آن نیز توسط استاد ارجمند حجت الاسلام و المسلمین سید عباس بنی هاشمی بیدگلی، انجام شد. در نهایت این کتاب توسط انتشارات بنیاد فرهنگی امامت، در دو مجلد به زبان عربی منتشر گشت.

منبع: بساتین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612