کد خبر:2698
پ
farhang-m-1

فرهنگ واژه‌های پزشکی در متون کهن پزشکی

فرهنگ واژه‌های پزشکی در متون کهن پزشکی پارسی براساس سه کتاب پزشکی قرن چهارم هجری نوشته شده است.

ميراث مكتوب – فرهنگ واژه‌های پزشکی در متون کهن پزشکی پارسی براساس سه کتاب پزشکی قرن چهارم هجری کتب هدایه اخوینی و الابنیه هروی و دانشنامه میساری نوشته شده است.

در بخشي از مقدمه اين اثر به قلم مولفان آمده است: از نوشته های کهن پارسی در زمینه علوم پزشکی، سه کتاب هدایه المتعلمین فی الطب ابوبکر ربیع بن احمد الاخوینی البخارائی، الابنیه عن حقایق الادویه موفق الدین ابو منصور علی الهروی و دانشنامه حکیم میساری از تالیفات نفیس و قابل توجهی هستند که به دلیل اشتمال بر واژه ها و اصطلاحات مهجور و نامانوس، استفاده علاقمندان به این آثار را دشوار نموده است. از این روی، با توجه به ارزش این آثار که هم از حیث ادبی و هم از نظر اطلاعات پزشکی بسیار حائز اهمیت اند، به فراهم آوردن فرهنگی از واژه های کهن پزشکی پارسی بر اساس سه اثر یاد شده همت گماشتیم.
بدین منظور با پیشینه آشنایی که با کتاب کهن پزشکی پارسی هدایه المتعلمین فی الطب و نیز دو کتاب الابنیه عن حقایق الادویه و دانشنامه حکیم میساری داشته ایم، با خواندن واژه به واژه این کتاب و درک مفاهیم بیان شده تلاش کرده ایم تا معنی واژه های مهجور بکار رفته را از خود متن در یابیم.

این كتاب مشتمل بر 30000 واژه اصلی و فرعی تخصصی پزشكی و رشته‌های وابسته است كه همراه با 340 تصویر و 90 جدول برای دانشجویان رشته‌های پزشكی تدوین شده است.

واژه‌ها و اصطلاحات این فرهنگ مبتنی بر حروف الفبای انگلیسی است و ذیل هر مدخل معادل فارسی و شرح مختصری از آن آمده است .در ابتدای كتاب، راهنمای بهره‌گیری از فرهنگ، فهرست تصاویر و جداول، پیش گفتار، اصول ریشه شناسی واژگان پزشكی، جدول تحلیلی واژه‌ها، و فهرست منابع، و در انتهای كتاب اطلس آناتومی، همچنین تصاویری رنگی از اعضای مختلف بدن و بافت‌های آن به چاپ رسیده است.

فرهنگ فرهنگ واژه‌های پزشکی در متون کهن پزشکی پارسی براساس سه کتاب پزشکی قرن چهارم هجری کتب هدایة اخوینی و الابنیه هروی و دانشنامه میساری تالیف محمدرضا اردلان و کاظم خدادوست؛ به سفارش دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مرکز تحقیقات فلسفه و تاریخ پزشکی در شمارگان 1000 نسخه، در 188 صفحه از سوي نشر پزشكی شروین منتشر شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612