کد خبر:5376
پ
فاقد تصویر شاخص

فراز و فرود فلسفه در ايران و جهان

مؤلف در كتاب حاضر به تاريخ فلسفه در ايران و جهان پرداخته است.

ميراث مكتوب – مؤلف در كتاب حاضر به تاريخ فلسفه در ايران و جهان پرداخته است.

آغاز اين كتاب به مطالب زير اختصاص يافته است: چيستي فلسفه، ضرورت آموزش فلسفه به كودكان، فلسفه براي آزادي، قدرت چيست، فلسفه و سياست، چه كسي فيلسوف است، زنان فيلسوف در يونان، روم باستان و دوران معاصر، حكمت چيست، منطق كدام است، ارتباط ميان فلسفه و دين، حكمت اشراق، تيراشيسم و سياه‌چاله‌ها، فلسفه يا كلام، علم كلام، عصر رنسانس، تاريخ فلسفه، اصلاحات را از حوزه علميه آغاز كنيم، جهان چگونه به وجود آمده است، نگاهي تازه به جهان، كوانتوم و تغيير در مباني فلسفه، جهان هولوگرافيك.

در بخش اول اين اثر «فلسفه و پيام‌آوران ايراني» مورد بررسي قرار گرفته است. فلسفه ايراني را مي‌توان تا زمان ايران باستان و سنتهاي فلسفي آن زمان كه ريشه در فرهنگ كهن هندواروپايي داشت و تا حد زيادي تحت تأثير تعاليم زرتشت بود، پي گرفت. در تاريخ ايران با توجه به تغييرات قابل توجه سياسي و اجتماعي طيف گسترده‌اي از مكاتب فكري و ديدگاههاي متنوعي را نسبت به پرسشهاي فلسفي اظهار داشته‌اند كه گستره آن را از سنتهاي ايراني كهن و مرتبط با آيين زرتشتي تا مكاتبي نظير فلسفه ماني و فلسفه مزدك و همچنين مكاتب گوناگون دوران اسلام در بر مي‌گيرد.

بخش دوم به «فرهنگ هند و اروپايي» اختصاص يافته است. كنفسيوس، تاس، آناكسيمنس، هراكليتوس، زنون، بطلميوس و سقراط از جمله افرادي هستند كه در اين بخش بدانها پرداخته شده است.

كتاب فراز و فرود فلسفه در ايران و جهان نوشته هرمز مميزي در 177 صفحه به بهاي 85000 ريال در سال 1392 از سوي نشر ترقي منتشر شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612