کد خبر:3985
پ
dr-abedi-m-1

شرح جامی بر بیتی عرفانی از امیرخسرو دهلوی

«شرح جامی بر بیتی عرفانی از امیرخسرو دهلوی» عنوان مقاله ای نگاشتۀ دکتر محمود عابدی است در شماره پانزدهم مجلۀ علمی – پژوهشی مطالعات عرفانی منتشر شده است.

ميراث مكتوب – «شرح جامی بر بیتی عرفانی از امیرخسرو دهلوی» عنوان مقاله ای نگاشتۀ دکتر محمود عابدی است در شماره پانزدهم مجلۀ علمی – پژوهشی مطالعات عرفانی منتشر شده است.

در چكيده اين مقاله آمده است:
امیرخسرو دهلوي، بیتی دارد که در حد خود معروف است:
ز دریاي شهادت چون نهنگ لا برآرد سر
تیمم فرض گردد نوح را در روز طوفانش
مادۀ اصلي اين بيت و مايۀ ذهني اميرخسرو در گفتن آن «لا»ي شهادت است كه پيش از او سنايي و ديگران نيز با آن مضامين تازه اي ساخته اند و بي گمان اميرخسرو از آن ها آگاهي داشته است.
بعد از امیرخسرو، بعضی از صوفیان و شاعران بر این بیت شرحهایی نوشته اند که از جملۀ آن ها، نورالدین عبدالرحمن جامی، شاعر معروف قرن نهم است، که آن را با اندیشه هاي وحدت وجودي محیی الدین ابن عربی پیوند داده است، و به نظر می رسد که وي پس از دیدن شرح محمد اسیري لاهیجی، آن را نوشته باشد. در این مقاله، با اشاره به پیشینۀ اندیشۀ امیرخسرو، متن مصحح شرح جامی نیز عرضه شده است.

متن كامل اين مقاله را با كليك بر روي گزينه دريافت فايل مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612