کد خبر:2336
پ
zire-Aseman-noor-m

زیر آسمانه‌های نور

این کتاب که در برگیرنده‌ی مجموعه مقالاتی درباب اسطوره پژوهشی و ایران‌شناسی است پاییز امسال از سوی نشر قطره روانه‌ی بازار شد.

میراث مکتوب- این کتاب که در برگیرنده‌ی مجموعه مقالاتی درباب اسطوره پژوهشی و ایران‌شناسی است پاییز امسال از سوی نشر قطره روانه‌ی بازار شد. اسماعیل‌پور در این کتاب مجموعه مقالات ۱۰ سال اخیر خود را در ارتباط با نقد اسطوره‌ای شعر، ادبیات، آیین‌های کهن ایرانی، ایران‌شناسی و همچنین نوشته‌هایی درباب مانی و مانویان جمع آوری کرده است. نگارنده در آغاز با پرداختن به تاریخچه اسطوره‌شناسی، بازخورد اسطوره‌ها در هنر و ادبیات را بررسی کرده و سپس گفتارهایی که در حوزه‌ی ایران‌شناسی با این نحوه از شناخت متناجس بوده را تحلیل می‌کند. موضوعاتی همچون تخت جمشید، جشن تیرگان، نوروز و… در ادامه نویسنده با پرداختی روایی-توصیفی، زوایای اسطوره را بررسی کرده و حدود بازتاب آن را در ادبیات و هنر مشخص می‌کند و از همین مبنا به دیدگاه و ساختار اسطوره گرایی و اسطوره انگاری، نزد سه شاعر شاخص شعر معاصر می‌پردازد: نیما، سپهری و شاملو.
«زیر آسمانه‌های نور» در دو بخش تنظیم شده که نگارنده در قسمت اول بخش نخست با تحلیل و بررسی اسطوره‌های کهن و جستارهای در باب اسطوره پژوهی، به سراغ قسمت دوم و نقد اسطوره‌ای هنر و شعرهای یوشیج، سپهری و شاملو می‌رود. اما در بخش دوم با بررسی آیین‌های ایران باستان و با نگاهی نو به فرهنگ و اساطیر ایرانی نظیر اسطوره‌های کیخسرو، تیش‌تر و همچنین اساطیر مانوی، این کتاب را در زمره یکی از پرمخاطب‌ترین کتاب‌های حوزه اسطوره‌شناسی قرار می‌دهد.
زیر آسمانه‌های نور؛ نویسنده: ابوالقاسم اسماعیل‌پور؛ چاپ اول ۱۳۹۰ / نشر قطره / قیمت: ۹۰۰۰ تومان.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه شهر کتاب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612