کد خبر:40409
پ
1348032

رونمایی از چهار جلد مجموعه مقالات همایش بزرگداشت فردوسی

از چهار جلد مجموعه مقالات همایش بزرگداشت فردوسی در سال ١۴٠٢ رونمایی شد.

میراث مکتوب- با حضور سید جواد موسوی مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، محمد حسین‌زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و قطب الدین صادقی و هنرمندان و استادان دانشگاه، از چهار جلد مجموعه مقالات همایش بزرگداشت فردوسی در سال ١۴٠٢ رونمایی شد.

فرزاد قائمی دبیر علمی همایش «بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی در سیر فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی» در بزرگداشت حکیم فردوسی با محوریت بازشناسی نقش شاهنامه در سیر فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی که در تالار فردوسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ مقاله دریافت و در قالب چهار جلد کتاب به چاپ رسید.

قائمی ادامه داد: امسال ۲۵۰ مقاله و چکیده مقاله دریافت شد که از این تعداد، ۱۴۰ مقاله، شامل مقاله کامل بودکه روند چاپ مقالات ادامه دارد و پس از همایش کتاب مقالات دریافتی به چاپ خواهد رسید. در مجموع ۴۰ سخنرانی علمی طی دو روز برگزاری همایش ارائه خواهد شد و خروجی علمی اصلی همایش مجموعه مقالات همایش خواهد بود که در سه جلد طراحی و منتشر خواهد شد.

دبیر علمی همایش «بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی در سیر فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی» تصریح کرد: از اهداف برگزاری این همایش می‌توان به بررسی نقش شاهنامه فردوسی در تکوین تمدن اسلامی و ایرانی در طول هزار سال پس از سرایش اثر، بررسی نقش شاهکار بزرگ فردوسی به‌عنوان پیش‌نمونه و پیش‌متن حماسه‌های تاریخی و دینی از حیث نقش تاریخی و فرهنگی شاهنامه و نظیره‌های آن در شکل‌گیری فرهنگ، در سطوح ملی، دینی و قومی، تبیین دلایل رواج و تفاوت‌های ماهوی «فرهنگ حماسی» در جغرافیای فرهنگی ایران، آسیای میانه، صغیر، شبه‌قاره و خاورمیانه و تحلیل نقش خراسان- توس و مشهد در رشد فرهنگ و تفکر حماسی در ایران و جهان اسلام و تبیین و شناخت «هنر حماسی»، در کنار ادبیات حماسی و بررسی نقش هنر حماسی در رشد فرهنگ و تمدن ایران و تحلیل مظاهر هنر حماسی در فرهنگ مشرق‌زمین نام برد.

او تصریح کرد: همچنین آسیب‌شناسی و نقد تحقیقات مستشرقین درباره حماسه‌سرایی، به ویژه در ارتباط با گفتمان سیاسی عصر پهلوی در خصوص نقش شاهنامه در اتصال یا انفکاک تاریخ ایران پیشا اسلامی و اسلامی، تحقیق در نقش شاهنامه و هنر و ادب حماسی در تحولات اجتماعی جهان معاصر و به ویژه بررسی نقش‌های فرهنگی- تمدنی این گنجینه کهن در حوزه زبان‌های مختلف جهان اسلام، تشویق و ترغیب پژوهشگران به تحقیق در زمینه‌های مطالعات فرهنگی مرتبط با شاهنامه و نظایر آن و گفتگو و تبادل نظر شاهنامه‌پژوهان در خصوص افزایش کارآیی اجتماعی- فرهنگی مطالعات دانشگاهی، از دیگر اهداف این همایش است.

قائمی گفت: «کاربردی‌سازی» شاهنامه و حماسه در فرهنگ عمومی بر پایه ابزار رسانه، تکنولوژی و صنعت سرگرمی، تحلیل جایگاه و نمودهای نوع ادبی- هنری «حماسه» در فرهنگ عامیانه و ارتباط حماسه شفاهی و مکتوب، تحلیل سهم انواع هنرهای کلاسیک و معاصر، اعم از معماری، موسیقی، نقاشی، خوشنویسی، هنرهای تجسمی، سینما و نمایش، و بررسی نقش رسانه‌ها در ترویج مفاهیم حماسی مرتبط با شاهنامه در فرهنگ امروز و گذشته، جستجوی راه‌های پیوند بین فضاهای غیردانشگاهی و جهان مجازی و محافل دانشگاهی در حوزه ارتباط شاهنامه و مخاطبان عام از دیگر اهداف این همایش است.

دبیر علمی همایش افزود: با توجه به دریافت حدود ۲۰ اثر از خارج از کشور (با وجود ملی بودن همایش)، یکی از این دو پنل تخصصی، میزبان سخنرانانی از سوئد، اسپانیا، آلمان، عراق، پاکستان و افغانستان خواهد بود.

منبع: ایبنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612