کد خبر:4529
پ
rostam-m

روایت دیگری از نبرد رستم با کک کوهزاد

نبرد رستم با کک کوه‌زاد، یکی از چند داستان مشهور دوران کودکی رستم است که در آن از دلاوری‌های او سخن رفته است.

ميراث مكتوب – نبرد رستم با کک کوه‌زاد، یکی از چند داستان مشهور دوران کودکی رستم است که در آن از دلاوری‌های او سخن رفته است.
از این داستان، دو روایت منظوم بلند و کوتاه در دست است. روایت بلند آن همان است که در بخش ملحقات شاهنامۀ چاپ کلکته دیده می‌شود و بارها در ایران به صورت جداگانه و یا در بخش ملحقات شاهنامه‌ها، انتشار یافته که مبنای همۀ این چاپ‌ها، همان چاپ کلکته بوده است. امّا روایت کوتاه داستان کک کوه‌زاد تاکنون پیرایش و تصحیح نشده است. در این مقاله پس از معرّفی روایت کوتاه این داستان که با عنوان «کک کوه‌زاد نامه» از آن نام می‌بریم، به بررسی چهرۀ اسطوره‌ای کک کوه‌زاد می‌پردازیم. سپس با آوردن شواهدی چند، نشان می‌دهیم که روایت کوتاه نبرد رستم با کک کوه‌زاد، از روایت بلند آن کهن‌تر و متقدّم‌تر است.

متن كامل مقاله «روایت دیگری از نبرد رستم با کک کوهزاد» نوشته رضا غفوری كه در شماره 181 مجله «جستارهاي ادبي» منتشر شده است بر روي فايل زير بخوانيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612