کد خبر:10337
پ
RESALE_1

رسالۀ گل‌کاری

نسخه‌های خطی بازمانده از گذشتگان در موضوعات مختلف به دست ما رسیده است.

میراث مکتوب – نسخه‌های خطی بازمانده از گذشتگان در موضوعات مختلف به دست ما رسیده است. بخشی از این اثار متعلق به آداب پیشه‌وران و پیشه‌ها و هنرها و هنروران است. آثاری که از دیدگاه زیبایی پرسیده می‌شود نوشته شده و دانش و بینش و مهارت نیاکان ما را در فنون مختلف به ما انتقال داده‌اند. همچنین برخی از این آثار آداب و اصول پیشه‌ها و هنرها از دیدگاه دینی و عرفانی به رشتة تحریر درآمده است که این آثار «کسب‌نامه» و «فتوت‌نامه» نام گرفته‌اند.

متن حاضر نیز یکی از این آثار به جای مانده است. رسالة گل‌کاری یگانه اثری است که به زبان فارسی در موضوع گل‌کاری/ بنایی به نگارش درآمده است. در این اثر دو دیدگاه از مؤلف دیده می‌شود: یکی دیدگاهی مهندسی و دیگری دیدگاهی دینی و عرفانی. مؤلف گل‌کاری و معماری را با آداب دینی تلفیق کرده و عنوان می‌کند که یک بنّا در هر مرحله از کار عمارت باید چه آدابی را رعایت کند.

بسیاری از دعاها و آیات قرآنی منقول از بزرگان دینی که مربوط به این پیشه است را ذکر کرده. مصحح اثر نیز در بخش نهایی کتاب در خصوص اصطلاحات و مفاهیم معماری، ابزار و آلات معماری و … نمایه‌ای جامع و کامل تهیه کرده است.

مؤلف کتاب حبیب‌الله بنا مشهور به «گل‌کار» وزیر آبادی پنجابی است و کتاب با مقدمه، تصحیح و تعلیقات عارف نوشاهی از سوی پژوهشکده هنر منتشر شده است.

بساتین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612