کد خبر:19255
پ
فاقد تصویر شاخص

رساله در معارف (احتمالاً عرفان نظری ـ فارسی)

از این اثر ناشناس ولی بسیار مهم که در سدۀ هفتم کتابت شده نسخه ای به شمارۀ 7342 در کتابخانۀ آستان قدس رضوی موجود است که در فهرست آنجا (ج11، صص293-296) توصیف شده است…

میراث مکتوب- مرکز پژوهشی میراث مکتوب برای محقَّق ساختن اهداف بلندمدت علمی و پژوهشی خود، در نظر دارد در کنار معرفی نسخه های خطی ارزشمند برای تصحیح و چاپ، مجموعه ای از طرحهای پژوهشی را نیز معرفی کرده و در اختیار محققان و دانشجویان مستعد و علاقه مند قرار دهد.

[رساله در معارف]
(احتمالاً عرفان نظری ـ فارسی)

پدیدآور: ناشناخته
تاریخ نگارش: سدۀ 6 یا 7 هـ (به حدس استاد مهدی ولائی)
تاریخ کتابت: سدۀ 7 هـ
تعداد اوراق: نامعلوم (در مجموعه ای دارای 136برگ)

توضیح: از این اثر ناشناس ولی بسیار مهم که در سدۀ هفتم کتابت شده نسخه ای به شمارۀ 7342 در کتابخانۀ آستان قدس رضوی موجود است که در فهرست آنجا (ج11، صص293-296) توصیف شده است. فهرستنگار کتابخانۀ آستان قدس در معرفی این رساله نوشته است: «مؤلف شناخته نشد. پنداشته شده که از مردمان اواخر سدۀ 6 و اوائل سدۀ 7 ه. ق. است. صفحه های اول و هم از اواسط فصل سوم افتاده. رساله مرتب بر ده فصل است. فصول موجود: حقیقت مرگ و احوال آن. حقیقت دردِ فراق. نصیحت و تنبیه. مراتب انسانی. حکمت مرگ و دلائل آن. حقیقت زیارت و تجلی ارواح. احوال خویش و حکایت دردِ عزاء.»
سرفصلهای ثبت شده از عرفانی بودن اثر حکایت می کند. تصویر صفحه ای از این نسخه و همین بخش مورد گفت و گو در پایان فهرست آستان قدس دیده می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612