کد خبر:5134
پ
shahname-m1-1

دیجیتالی شدن قدیمی ترین نسخه خطی شاهنامه

قدیمی ترین نسخۀ خطی شاهنامه در جهان پس از سال ها تلاش محققان ایتالیایی دیجیتالی شد و به صورت آنلاین در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

ميراث مكتوب – قدیمی ترین نسخه خطی شاهنامه در جهان پس از سال ها تلاش محققان ایتالیایی دیجیتالی شد و به صورت آنلاین در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

قدیمی ترین نسخه خطی شاهنامه فردوسی شاعر حماسی ایران متعلق به سال 614 هجری قمری در ابعاد 48×32 سانتیمتر که در کتابخانه ملی شهر فلورانس در شمال ایتالیا نگهداری می شود، پس از دیجیتالی شدن در پایگاه اینترنتی این کتابخانه قرار گرفت.

این جلد که 256 صفحه دارد، به خط نسخ نوشته شده اما بیش از 700 حاشیه نویسی آن به خط کوفی است.

این نسخه خطی در سال 1978 توسط ˈانجلو پیه مونتزهˈ در طی فعالیت های تحقیقاتی و بایگانی کتب خطی زبان فارسی در کتابخانه های ایتالیا شناسایی شده بود.

شاهنامه که در طول بیش از 30 سال به نگارش درامده و متشکل از حدود 50 هزار بیت است، بزرگترین کتاب زبان پارسی محسوب می شود که در سراسر جهان مورد توجه قرار دارد و به تمام زبان های زنده دنیا نگارش شده است.

لينک نسخه کامل شاهنامه فلورانس

منبع: بساتين

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612