کد خبر:3775
پ
pezeshki-m

دیباچه ای بر میراث نوشتاری پزشکی ایران و جهان

مجمع النفايس و حجله العرايس دو دانشنامه گران سنگند كه در برگيرنده يك صد و پنجاه كتاب و رساله از ميراث پزشكي ايران و اسلام هستند.

ميراث مكتوب – مجمع النفايس و حجله العرايس دو دانشنامه گران سنگند كه در برگيرنده يك صد و پنجاه كتاب و رساله از ميراث پزشكي ايران و اسلام هستند. مجمع النفايس بخش عربي آن است كه دربرگيرندهفتاد و سه كتاب به زبان عربي است و اكنون در كتابخانه مجلس شوراي اسلامي به شماره 477 نگاه داري مي شود و شماره ثبت آن در كتابخانه مجلس سناي پيشين 14190 و شماره نگاه داري آ» 13الف 360/26 است.
دومين مجموعه حجله العرايس است كه دربرگيرنده چهل و سه كتاب و رساله كه دربرگيرنده چهل و سه كتاب و رساله به زبان پارسي است كه پيشترها به شماره 197 در كتابخانه موسسه دهخدا نگاه داري مي شده است ولي افسوس كه اكنون جايش خالي است خوشبختانه ميكروفيلم آن در كتابخانه مركزي دانشگاه تهران به شماره 1971 ديده مي شود.
گردآورنده اين دو مجموعه بزرگ سالك الدين محمد حمويي شيرازي سعدي انصاري (ز: 1032 ق/ 1623) طبيب فرزند مويدالدين حمويي طبيب شيرازي است كه نام آن را مجمع النفايس و حجه العرايس مجتمعه من مايه و خمسين و رسايل في الطب / كتاب هاي گرانسنگ و حجله عروسان دربرگيرنده صد و پنجاه رساله در دانش پزشكي گذارده است.
آنچه در بالا آمده است بخشي از مقاله «دیباچه ای بر میراث نوشتاری پزشکی ایران و جهان» نوشته غلامرضا جمشيدنژاد اول و محمدابراهيم ذاكر است كه در شماره پنجم كتاب ماه علوم و فنون به چاپ رسيده است.
متن كامل مقاله را با كليك بر روي گزينه دريافت فايل مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612