کد خبر:5153
پ
irantorkiee-m-1

دومین همایش بین المللی «پیوندهای زباني و ادبی ایران و ترکیه»

دومین همایش بین‌المللی «پیوندهای زباني و ادبی ایران و ترکیه» 21 و 22 ارديبهشت سال جاري در دانشكدۀ ادبيات فارسي و زبان هاي خارجي دانشگاه علامه طباطبايي برگزار مي شود.

ميراث مكتوب – دومین همایش بین‌المللی «پیوندهای زباني و ادبی ایران و ترکیه» 21 و 22 ارديبهشت سال جاري در دانشكده ادبيات فارسي و زبان هاي خارجي دانشگاه علامه طباطبايي برگزار مي شود.

دو بخش کلی «ادبی» و «زبانی» محورهاي همايش «پیوندهای ادبی ایران و ترکیه» است. در بخش ادبی، موضوعاتی مانند پژوهش در اسطوره‌های فارسی و ترکی، مولوی ‌پژوهی در ایران و ترکیه، پژوهش‌های ادبی ترکیه در ایران، پژوهشی در نسخه‌های خطی فارسی در ترکیه و ترکی در ایران، شهریارپژوهی در ایران و ترکیه، نقد و بررسی ترجمه آثار ادبی فارسی به ترکی و ترکی به فارسی، انجمن‌های ادبی فارسی در ترکیه و ترکی در ایران، مکتب‌های عرفانی در ادب فارسی و ترکی، پیشگامان گسترش زبان و ادبیات فارسی در ترکیه و مقایسه دوره‌های ادبی فارسی و ترکی، جايگاه «ادبيات تطبيقي» در تركيه و ايران و چشم انداز روابط فرهنگي و ادبي ايران و تركيه در آينده مطرح شده است.

بخش زباني اين همايش نيز به موضوعات دستورنويسي فارسي در تركيه، واژه هاي فارسي در تركي و تركي در فارسي، عوامل گسترش زبان و ادبيات فارسي در تركيه، نقش استادان اعزامي در گسترش زبان و ادبيات فارسي و تركي در دو كشور، نقش زبان آموزان تركي و فارسي در تقويت روابط فرهنگي و اقتصادي دو كشور، نقش رسانه در گسترش روابط زباني و ادبي دو كشور و پژوهش هاي زباني تركي در ايران اختصاص دارد.

دومین همایش بین‌المللی «پیوندهای زباني و ادبی ایران و ترکیه» با همكاري دانشگاه علامه طباطبايي، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دانشگاه استانبول، بنياد سعدي، فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي، معاونت بين الملل وزارت علوم تحقيقات و فناوري و شهرداري تهران در روزهاي 21 و 22 ارديبهشت سال جاري از ساعت 8:30 در دانشكده ادبيات فارسي و زبان هاي خارجي دانشگاه علامه طباطبايي به نشاني سعادت آباد خيابان علامه طباطبايي جنوبي برگزار خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612