کد خبر:5094
پ
dolateshgh-m1

دولت عشق

دولت عشق بر اساس کتاب منظوم «پرتو وحید در اسرار تخت جمشید» سرودۀ علی اکبر بصیری شیرازی ملقب به بصیر الدین تنظیم شده است.

ميراث مكتوب – دولت عشق که به اسرار عشق و عرفان در تخت جمشید ایران می پردازد، بر اساس کتاب منظوم «پرتو وحید در اسرار تخت جمشید» سرودۀ علی اکبر بصیری شیرازی ملقب به بصیر الدین تنظیم شده است. این کتاب نوشتۀ احمد اقتداری است که مؤلف در آن به منثور کردن کتاب بصیری به زبان ساده پرداخته است.

اقتداری در مقدمۀ کتاب به عشق و عرفان در دل ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می کنند اشاره کرده و می نویسد: «پس از انتشار سه مجلد کتاب بشنو از نی (بشنو از نی ندای نی، بشنو از نی نوای نی، بشنو از نی نیازی نی) که شرح قصه های مثنوی معنوی با نثر سادۀ فارسی است، با شنیدن گزارش های شفاهی دوستان از دربه دری هموطنان و سرگشتگی و بی سر و سامانی و رنج غربت آنان و این که نوشته های ناچیز مرا پیران و جوانان می خوانند و با دردهای خود می سنجند و آبی بر آتش سوزان غم های بی کران خود می پاشند، دریافتم که باید به کاری دیگر دست زنم و کتابی دیگر بنویسم و منتشر سازم تا مرهمی بر دل سوختگان هموطن دور از وطن باشد.»

اقتداری می افزاید: «کتاب منظوم پرتو وحید در اسرار تخت جمشید سرودۀ مردی عارف و سخندانی استاد و شاعری شیرین سخن است که اندیشۀ روشنش او را بر آن داشته است که آنچه در دل داشته است در بیان هفت وادی سلوک روحانی و ره سپری در راه پر بلای عشق و شیدایی به صورت خوابی که در تخت جمشیده دیده و به تماشای نقش و نگار آن ویرانۀ شکوهمند ایران باستان نشسته است، بازگوید و خود معارف درویشی و اطوار سیر و سلوک عرفانی را در نقش و نگار ها و خشت و سنگ ها و طاق و رواق های آن به روشنی ببیند و با زبان شعر به زیبایی و والایی بیان دارد.»

«علم و اطلاع مرحوم بصیری شیرازی بر علوم ادبی و تاریخ باستان شناسی و عرفانی و قرآنی و مذهبی و فلسفی و قریحۀ او در سرودن اشعار زیبا و استوار و توسل به دقت نظرهای دینی و فلسفی و عرفانی که در این کتاب منظوم به صورت اشعار زیبا و دلنشین فارسی و روان آمده است، خواننده را چنان تحت تأثیر قرار می دهد که گویی خواننده نیز خود بر صفّه ای از صفه های تخت جمشید ایستاده است و با داریوش هخامنشی در عالم خواب و رؤیا به سیر و سیاحت در ویرانه های تخت جمشید پرداخته و نشأتی روحانی و جذبه ای معنوی او را به اسرار عرفان و عشق و شوریدگی در طلب معرفت و حقیقت، آگاه کرده است.»

کتاب دولت عشق در ده بخش تنظیم شده که عناوین این بخش ها به ترتیب در ذیل می آید:
1. رؤیای صادقانه
2. کاخ آپادانا
3. نخستین طور عشق- قصر آپادانا
4. دومین طور عشق – قصر آیینه خانه (تاچارا)
5. سومین طور عشق – قصر سه دروازه
6. سومین طور عشق – قصر حرمسرا
7. چهارمین طور عشق – قصر هدیش
8. پنجمین طور عشق – قصر خزانه
9. ششمین طور عشق – کاخ صد ستون
10. هفتمین طور عشق – دخمه شاهان

بعد از اتمام مطالب، 16 تصویر به صورت رنگی از کاخ ها و نقوش مختلف تخت جمشید آمده است. مؤلف در پیوست کتاب به مباحثی با عناوین ذی القرنین مذکور در قرآن مجید، کوروش کبیر و داریوش بزرگ جانشین کوروش بزرگ پرداخته است.

پایان بخش کتاب دولت عشق نمایه های مختلف اشخاص، مکان های جغرافیایی، اقوام و سلسله ها، کتاب ها و مقاله ها و فهرست منابع است.

دولت عشق عنوان اثر تازه منتشری از سوی بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار یزدی است که در 430 صفحه، شمارگان 500و با قیمت 30000 تومان در سال 1392 به چاپ رسیده است.

معرفي كتاب از سهیلا یوسفی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612