کد خبر:17763
پ
فاقد تصویر شاخص

دوره‌ای برای «خوانش معاصر از متون کلاسیک»

اولین دوره «خوانش معاصر از متون کلاسیک» با حضور چهار پژوهشگر حوزه ادبیات کلاسیک برگزار می‌شود.

میراث مکتوب- اولین دوره «خوانش معاصر از متون کلاسیک» با حضور چهار پژوهشگر حوزه ادبیات کلاسیک برگزار می‌شود.

در این دوره که با هدف آشنایی شرکت‌کنندگان با متون ماندگار نثر و نظم و ایجاد ارتباط میان محتوای این آثار با زندگی امروز برگزار می‌شود، چهار کتاب «شاهنامه»، «تاریخ بیهقی»، «خمسه حکیم نظامی گنجوی» و «منطق‌الطیر عطار نیشابوری» مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

ابوالفضل خطیبی (شاهنامه)، محمد دهقانی (تاریخ بیهقی)، مهدی محبتی (منطق‌الطیر) و مریم مشرف (خمسه نظامی) از استادان این دوره هستند.

این کارگاه در ۱۶ جلسه برگزار می‌شود و هرکتاب در چهار جلسه مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.

ابوالفضل خطیبی، شاهنامه‌پژوه و پژوهشگر ادبی، در جلسات شاهنامه‌خوانی جدا از آن‌که به فردوسی و هنرش، یعنی کتاب شاهنامه می‌پردازد، نگاهی خواهد داشت به جامعه عصر او و همچنین رمز و راز جاودانگی این اثر سترگ. تاثیر شاهنامه بر شاعران و نویسندگان ایرانی از آغاز تا امروز، هویت ایرانی در شاهنامه، نقالی و بیت‎‌های الحاقی از دیگر عنوان‌های جلسات شاهنامه‌خوانی خواهد بود.

محمد دهقانی، پژوهشگر و منتقد ادبی نیز با مروری کلی بر تاریخ ایران در زمانه بیهقی، به اهمیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی این کتاب خواهد پرداخت. در این جلسات همچنین چند بخش مهم تاریخ بیهقی روخوانی و تحلیل خواهد شد.

جایگاه عطار در عرفان ایرانی، شیوه درست برخورد با آثار عطار، هفت وادی عطار و ارتباط آن با انسان معاصر و نقد و تحلیل شکل و محتوای «منطق‌الطیر» از موضوعاتی است که مهدی محبتی، عرفان‌پژوه و پژوهشگر ادبی در جلسات «منطق‌الطیر» مورد بحث قرار خواهد داد.

مریم مشرف، پژوهشگر و استاد ادبیات فارسی نیز در جلسات «خمسه نظامی»، با اشاره به مفهوم عدالت و بنیان‌های جامعه عدالت‌محور در اندیشه‌های نظامی به تحلیل نگاه نظامی به مساله قدرت و جامعه می‌پردازد. نظامی و روانشناسی عشق، بحثی در  اطوار عشق و احوال عاشقان در «خسرو و شیرین» و «لیلی و مجنون»، تقابل پارسایی و اروتیسم در «هفت پیکر»، جایگاه زن در داستان‌ها و شگردهای قصه‌گویی عطار از دیگر عنوان‌های این جلسات خواهد بود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و یا انجام ثبت‌نام می‌توانند با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۰۹۲ تماس بگیرند و یا به بخش مربوطه در پایگاه اینترنتی مؤسسۀ هنر فردا مراجعه کنند.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612