کد خبر:3031
پ
danesh-m

دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره ـ جلد سوم

فرهنگستان زبان و ادب فارسی سومین جلد دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره را منتشر کرد.

ميراث مكتوب – فرهنگستان زبان و ادب فارسی سومین جلد دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره را منتشر کرد. سومین جلد دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قارهگروه داتشنامه زبان و ادب فارسي در چند سال گذشته، با ایجاد تغییر در برنامه‌های خود، تحولی را در ساختار این گروه به وجود آورد که لازمۀ آن اصلاح و روشمند کردن پژوهش در حوزۀ شبه‌قاره بود. به همین منظور تلاش‌هایی در جهت جمع‌آوری منابع دست‌اول مورد نیاز گروه آغاز شد که نتیجۀ آن تشکیل کتابخانه‌ای رقمی (دیجیتال) بود که شامل نسخه‌های خطی بسیاری از منابع مذکور و نیز لوح فشردۀ بیش از 90 دست‌نویس مورد نیاز می‌شود. همچنین فهرست مقالات فارسی، اردو، انگلیسی در هند و پاکستان (فهرست مقالات تألیف‌شده از سال 1950م تا کنون)، با همکاری سه گروه پژوهشی در ایران، هند و پاکستان تهیه شد تا ابزار دست پژوهشگران این حوزه باشد. بررسی مجدد مداخل از پیش تعیین‌شدۀ گروه کار دیگری بود که در مرحلۀ بعد صورت گرفت و در طی آن بیش از 2000 مدخل مربوط به جلدهای باقی‌مانده بررسی و اصلاح شد. بررسی مقالات در بخش ویرایش، تصحیح شیوۀ ارجاع‌دهی، اصلاح شیوه‌نامۀ گروه، تهیۀ فهرست نسخه‌های خطی موجود در کتابخانه‌های شبه‌قاره و بهره‌گیری از آن‌ها و … از دیگر اقداماتی است که در فاصلۀ انتشار مجلد دوم تا سوم دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره صورت گرفته است.
جلد سوم دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره، به سرپرستی دکتر محمدرضا نصیری گرد آمده که انتشارات فرهنگستان آن را در 682 صفحه و با شمارگان 3000 نسخه، به بهای 600000 ریال منتشر کرده است.

منبع: فرهنگستان زبان و ادب فارسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612