کد خبر:3388
پ
miras-elmi-m-1

حساب هوایی

آنچه در زیر می‌آید فصلی است از کتاب آثار باقیه از صالح ذکی محقق ترک، که آن را یک قرن پیش به زبان ترکی دربارۀ تاریخ ریاضیات سرزمین‌های اسلامی تألیف کرده است.

میراث مکتوب – آنچه در زیر می‌آید فصلی است از کتاب آثار باقیه از صالح ذکی محقق ترک، که آن را یک قرن پیش به زبان ترکی دربارۀ تاریخ ریاضیات سرزمین‌های اسلامی تألیف کرده است.
در میان آثار اسلامی تعدادی کتاب در شرح حال دانشمندان یا معرفی آثار علمی وجود دارد، از قبیل: الفهرست ابن ندیم، صُوان الحکمه، تاریخ الحکماء، طبقات الأمم، دره الأخبار و در زمان‌های نزدیک‌تر نامۀ دانشوران. اما در این میان هیچ اثر مستقلی را نمی‌شناسیم که منحصراً به تاریخ ریاضیات پرداخته باشد. از این رو آثار باقیه را شاید بتوان نخستین کتابی دانست که در سرزمین‌های اسلامی دربارۀ تاریخ ریاضیات نوشته شده است.

مقاله «حساب هوایی» ترجمه غلامحسین صدری افشار را که در شماره دوم دوفصلنامه میراث علمی اسلام و ایران به چاپ رسیده است را در فایل پایین مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612