کد خبر:5508
پ
porjavad-m-

حافظانه های شهریار

مقاله ای که بخشی از آن را در ادامه مطالعه می کنید به قلم دکتر نصرالله پورجوادی در ارج نامۀ دکتر محمدعلی موحد منتشر شده است.

ميراث مكتوب – مقاله ای که بخشی از آن را در ادامه مطالعه می کنید به قلم دکتر نصرالله پورجوادی در ارج نامۀ دکتر محمدعلی موحد منتشر شده است.

در میان شاعران معاصر شاید هیچ شاعری به اندازۀ محمدحسین شهریار به حافظ اظهار ارادت نکرده و تحت تأثیر اشعار او واقع نشده باشد. شهریار نام حافظ را بارها و بارها در ابیات خود ذکر کرده و او را نه فقط شاعر بزرگ شیراز بلکه ایران و زبان پارسی دانسته و برای شعر او جنبه ای قدسی و ملکوتی قائل شده است. در سفری که به شیراز کرده است همین که از دور چشمش به در و دیوار این شهر می افتد غزلی با ردیف «ای شیراز» می سراید و پس از سلام گفتن به شهر، از سعدی و حافظ به عنوان سروران شهر یاد می کند. دربارۀ سعدی می گوید:
قرن ها می رود و ذکر جمیل سعدی
همچنان مانده در افواه انام، ای شیراز.

متن كامل اين مقاله را با كليك بر روي گزينه دريافت فايل مطالعه كنيد.

يادآور مي شود مجموعه مقالات با قافلۀ شوق (ارج نامۀ استاد محمدعلی موحد) به اهتمام محمد طاهري خسروشاهي از سوي انتشارات ستوده به چاپ رسيده است.

اخبار مرتبط
…………………………………………………

افول شمس تبریزی

یک قصیده تازه از عنصری

سکوت سعدی

فرزانه حقیقت جو

چون مه پی آفتاب رفتم…

یادداشتی درباره ارج نامه دکتر محمدعلی موحد

بُرده و قضیب پیغمبر اکرم (ص)

مقامات ابوعلی قومسانی


دريافت فايل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612