کد خبر:2934
پ
namefarhang-m-

«تصحیح متون قدیم ـ نقد تصحیح» در نامه فرهنگستان

چهل و هشتمین شماره نشریه نامۀ فرهنگستان با سرمقالۀ «تصحیح متون قدیم ـ نقد تصحیح» و به قلم استاد احمد سمیعی (گیلانی) از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر شد.

میراث مکتوب – چهل و هشتمین شماره نشریه نامۀ فرهنگستان با سرمقالۀ «تصحیح متون قدیم ـ نقد تصحیح» و به قلم استاد احمد سمیعی (گیلانی) از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر شد.
این شماره از نامۀ فرهنگستان همانند شماره‌هاى پیشین، شامل بخش‌هاى گوناگون، از جمله سرمقاله، مقاله، نقد و بررسى، تحقیقات ایران‌شناسى، گلچینى از دیرینه‌ها، فرهنگستان، تازه‌هاى نشر، اخبار و نامه‌هاست.
در بخش مقالۀ این شماره عناوین زیر دیده مى‌شود: «کرشمۀ عشق (شرح قطعه‌ای از حلاج)»، نصرالله پورجوادی؛ «گزار: بازگشتی همیشگی»، سایه اقتصادی‌نیا؛ «کیمیاگری شمس»، بهمن نزهت؛ «اگر تندبادی برآید ز کنج»، ابوالفضل خطیبی؛ «مَثَل‌های کهن ایرانی در کتابی نویافته از حمزۀ اصفهانی»، مسعود جعفری جزی؛ «پارس، پارس کردن، و نام‌آواهای بانگ سگ»، فریدون اکبری شِلدره.
در بخش «نقد و بررسی» این شماره از نامۀ فرهنگستان نیز دو مقاله آمده است: «از زردشت تا مانی» به قلم عسکر بهرامی؛ «سرگردان در میدانِ ادبیِ بوردیو »، نوشتۀ حسن میرعابدینی.
در بخش «تحقیقات ایران‌شناسی» مقاله‌ای با عنوان «نگاهی به دانشنامۀ حقوقی فارسی میانه (زبان پهلوی)» به قلم یدالله منصوری درج شده است. همچنین در بخش «گلچینی از دیرینه‌ها» دو مقاله با عناوین «نیما یوشیج» به قلم روژه لِسکو و با ترجمۀ احمد سمیعی (گیلانی)، و «روژه لِسکو، ایران‌شناس فرانسوی»، نوشتۀ طهمورث ساجدی آمده است. در بخش «فرهنگستان» این شماره نیز این مقالات به چشم می‌خورد: «قراضۀ علوم انسانی»، حسن حبیبی؛ «تأثیر ذهنیت و باورهای اقوام ابتدایی بر نام‌گذاری پدیده‌ها، بر پایۀ شواهدی از واژه‌های گویش‌های ایرانی» لیلا عسکری.
سرمقالۀ این شماره از نامۀ فرهنگستان با عنوان «تصحیح متون قدیم ـ نقد تصحیح» و به قلم استاد احمد سمیعی (گیلانی)، سردبیر مجلۀ نامۀ فرهنگستان است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی

اخبار مرتبط

اسطوره در عرفان

طرح تدوین اطلس فارسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612