کد خبر:5867
پ
فاقد تصویر شاخص

تاریخ و سنت های اسماعیلیه

ميراث مكتوب – اسماعیلیان پس از شیعیان دوازد امامی (اثنی عشری) دومین جماعت بزرگ مسلمانان شیعی مذهب را تشکیل می دهند، و امروز به عنوان اقلیت های دینی در بیش از بیست و پنج کشور در آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکای شمالی پراکنده هستند. با کشف و مطالعۀ آثار بی شمار از متون اصیل اسماعیلی […]

ميراث مكتوب – اسماعیلیان پس از شیعیان دوازد امامی (اثنی عشری) دومین جماعت بزرگ مسلمانان شیعی مذهب را تشکیل می دهند، و امروز به عنوان اقلیت های دینی در بیش از بیست و پنج کشور در آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکای شمالی پراکنده هستند. با کشف و مطالعۀ آثار بی شمار از متون اصیل اسماعیلی که در مجموعه های خصوصی در یمن، سوریه (شام)، ایران، آسیای مرکزی و هند محفوظ مانده اند، انقلابی در تحقیقات اسماعیلی پدید آمده. بسیاری از این متون، که عمدتاً به زبان های عربی و فارسی نگارش یافته اند، ویراسته و منتشر شده اند و یا به صورت دستنویس در دسترس محققان قرار گرفته اند و بدین ترتیب به پیشرفت قابل توجهی در مطالعات جدید اسماعیلی کمک کرده اند.
در کتاب حاضر دکتر فرهاد دفتری نخستین ترکیب جامع و مفصلی از تاریخ پیچیدۀ اسماعیلیه را از آغاز تا امروز عرضه می دارد.

شرحی که مؤلف عرضه می کند، پیشرفت مطالعات جدید اسماعیلی را که در دستنویس های تازه یافت شده، متون ویرایش یافته و کتابها و مقالات پراکنده تبلور یافته اند به طور واضح و دقیق منعکس می کند و این نتایج پراکنده را با دقت و بدون هیچگونه پیش فرضی در هم تلفیق کرده و به صورت کتابی خواندنی ارائه می دهد.

تمام دوره ها و مراحل مختلف تاریخ اسماعیلیه مانند دورۀ نخستین، دورۀ فاطمی، دورۀ الموت در تاریخ نزاریان، دوران بعد از الموت در تاریخ نزاریان تا زمان حاضر و نیز تاریخ اسماعیلیان مستعلوی از ابتدا تا حال در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته اند.

افزون بر این، فصل اول کتاب به بررسی پیشرفت در مطالعات اسماعیلی اختصاص یافته و پس از آن یک فصل کامل به سرآغاز و تاریخ اولیۀ شیعیان امامی، تخصیص یافته است.

بدون تردید، این کتاب مرجعی معتبر در جنبه های مختلف تشیع به طور کلی و تاریخ اسماعیلیه به طور اخص می باشد.

پیشرفت پژوهش دربارۀ اسماعیلیان، سرآغازها و نخستین تحولات تشیع، اسماعیلیه نخستین، دورۀ فاطمی تا سال 487/ 1094: «دولت» و «دعوت»، فاطمیان متأخر و اسماعیلیۀ مستعلوی، تاریخ اسماعیلیۀ نزاری در دورۀ الموت، سده های بعد از سقوط الموت و تحولات جدید در تاریخ اسماعیلیۀ نزاری عناوین فصول این کتاب است.

این کتاب به بهای 500000 ریال منتشر شده است.

دفتری: فرهاد،تاریخ و سنت های اسماعیلیه ، ترجمۀ فریدون بدره ای، تهران، فرزان روز، 1030 صفحه، 1393.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612