کد خبر:38773
پ
تائیه_ی-ابن_فارض-و-جامی 2

تائیۀ ابن‌فارض و جامی

نشست «بررسی سبک‌شناختی ترجمه‌ای منظوم از تائیۀ کبری (سروده‌ی ابن فارض) منتسب به نورالدین عبدالرحمن جامی» با سخنرانی محمدامیر جلالی برگزار می‌شود.

بیست‌ودومین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی دربارۀ جامی در روز چهارشنبه دوم اسفند ساعت ۱۶ به «بررسی سبک‌شناختی ترجمه‌ای منظوم از تائیۀ کبری (سروده‌ی ابن فارض) منتسب به نورالدین عبدالرحمن جامی» اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر محمدامیر جلالی، هضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.

در این درس‌گفتار به بررسی سبک‌شناختی ترجمه‌ای منظوم از تائیه کبری، اثر مشهور ابن فارض، که به نورالدین عبدالرحمن جامی منتسب شده است پرداخته خواهد شد. مبنای این انتساب نسخه‌ای خطی محفوظ در دانشگاه قاهره است که توسط استاد دکتر صادق خورشا در کتاب «تائیه‌ی عبدالرحمن جامی، ترجمه‌ی تائیه‌ی ابن فارض» به همراه مقدمه و تعلیقاتی تصحیح شده است. توجه به قرائن سبک‌شناختی (از جمله تحلیل ساختار عروضی و وزنی، و نیز بررسی مسائل زبانی و نحوی در مقایسه این متن با دیگر آثار جامی) و نیز قرائن کتاب‌شناختی و نسخه‌شناختی نشان می‌دهند که این اثر بازخوانده به عبدالرحمن جامی از وی نیست.

تائیه ابن‌فارض و جامی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612