کد خبر:3750
پ
Boshaq-Atame-m-

بسحق اطعمه دوباره می آید

کتاب ارزشمند کلیات بسحق اطعمه شیرازی به همت دکتر منصور رستگار فسایی با تجدید نظر و اضافاتی از سوی مصحح، توسط مرکز پژوهشی میراث مکتوب، به زودی منتشر می شود.

ميراث مكتوب – کتاب ارزشمند کلیات بسحق اطعمه شیرازی یکی از متون اصیل طنز فاخر در ادب فارسی است که به همت دکتر منصور رستگار فسایی و با مقابله نسخ معتبر تصحیح و توسط مرکز پژوهشی میراث مکتوب، در سال 1382 به زیور طبع آراسته شده بود، بعد از سال ها نایاب بودن، با تجدید نظر و اضافاتی از سوی مصحح، به زودی منتشر می شود.
شیخ جمال الدین ابواسحاق اطعمه شیرازی، شاعر توانمند قرن نهم هجری است که با قریحه منحصر به فرد و طبع روانش به نقیضه سرایی و مزاح با شاعران نام آور عرصه ادب پارسی پرداخته و در توصیف غذاها و نوشیدنی های رایج زمان خود اشعار نغز و زیبایی سروده است.
طنز بسحق، نمونه زیبایی از ذکاوت و نکته سنجی شاعرانه ای است که توانسته آگاهی های ارزنده تاریخی و اجتماعی زمانه خود را به خواننده تیزبین انتقال دهد، هرچندگاه تلخی هایی نیز که جزء ذات طنز حقیقی است در ابیات او نمودار است.
ناگفته نماند که بسحق از عالم حقیقت غافل نبوده و غایت کار خود را چنین می سراید:
سرّ انسان در لباس نان و آب
گفته شد والله اعلم بالصواب
در همان حال وضع اقتصادی نابسامان جامعه خود را به تصویر می کشد:
فصل آخر صفت نعمت ارزان گویم
کاندر این شهر تو هستند فقیران بسیار

تهيه و تنظيم خبر از فاطمه نصيري ها
…………………………………………………

نظر کاربر
: يادم مي‌آد سال 88 مي‌خواستم اين كتاب رو بخرم، ولي هرچقدر گشتم تو هيچ كتاب‌فروشي‌اي پيداش نكردم. اومدم ميراث مكتوب، اما شما هم نداشتيد، اما لطف كرديد و كارت ملي‌ام رو گرو گرفتيد و نسخة آرشيو خودتون رو به من داديد تا ببرم بيرون و از كتاب كپي بگيرم. هرچند خوندن كتاب كپي‌شده هيچ لطفي نداره، ولي با كمك اصحاب ميراث نياز من برطرف شد. هنوز اون كپي رو دارم و با انتشار ويرايش جديد اين كتاب، حتماً نسخة جديدي تهيه خواهم كرد. خوشحالم كه دوباره شعرهاي زيباي بسحاق به قفسه‌هاي كتاب‌فروشي‌ها راه خواهد يافت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612