کد خبر:2776
پ
zaman

بررسی مثال های نسوی از زیج جامع کوشیار

ابوالحسن علی ابن احمد نسوی حدود 393 هـ.ق. در ری به دنیا آمد.

ميراث مكتوب – ابوالحسن علی ابن احمد نسوی حدود 393 هـ.ق. در ری به دنیا آمد. به سبب مهارت در ریاضیات و نجوم او را استاد مختص نامیده اند. همچنان که در رساله اش اللامع فی امثلة زیج جامع گفته است شاگرد کوشیار بود. از او آثاری در ریاضی و نجوم برجا مانده است. نسوی رسالۀ اللامع را در 439 هـ.ق. تالیف کرد و در آن مثال هایی از نخستین مقالۀ زیج جامع کوشیار آورد. زیج کتابچه ای نجومی است و شامل روش های محاسبات متغیرهای مورد نیاز اخترشناسان در نجوم می باشد. مقالۀ نخست زیج جامع به تاریخ و تبدیل های مربوط به آن، محاسبۀ مقدار تابع های مثلثاتی مانند تابع جیب، محاسبات نجومی همچون طول دایرة البروجی سیارات، ماه و خورشید و محاسبات مربوط به احکام نجوم است.
در این مقاله به اختصار به نمونه هایی از محاسبۀ بخش ریاضی و نجوم بسنده می کنیم و دقت محاسبات نسوی را برای یافتن جیب و ظل زوایه ها بررسی می کنیم، او محاسبه را به روش درون یابی و با استفاده از جدولهای ظل و جیب موجود در زیج جامع انجام داده است. از میان مسائل نجومی نیز چگونگی یافتن موقعیت یکی از سیارات را بررسی می کنیم.

آنچه در بالا مطالعه كرديد بخشي از چكيدۀ مقالۀ «بررسی مثال های نسوی از زیج جامع کوشیار» نوشته مريم نظري است.

متن كامل اين مقاله در همايش «میراث علمی کوشیار گیلانی ارائه خواهد شد.

يادآور مي شود همایش «میراث علمی کوشیار گیلانی» به مناسبت یکهزار و پنجاهمین سالگرد تولد کوشیار گیلانی، دانشمند و ریاضی دان ايراني به كوشش مركز پژوهشي ميراث مكتوب و همكاري پژوهشكده تاريخ علم دانشگاه تهران، برگزار می شود.

«آثار و دستاوردهای علمی کوشیار» و «ریاضیات و نجوم در عصر کوشیار» محورهای اصلی این همایش هستند.

در این همایش از چاپ نسخه برگردان اصول حساب هندی کوشیار گیلانی و نسخۀ اسطرلاب کوشیار ترجمۀ فارسی کهن رونمایی خواهد شد.

همایش «میراث علمی کوشیار گیلانی روز دوشنبه 5 اسفند ماه 1392 (24 فوریه 2014) برگزار می شود.

دکتر حسین معصومی همدانی، پروفسور لنارت برگرن ( از کانادا)، دکتر محمد باقری، دکتر حنیف قلندری، خانم مریم زمانی دکتر اکبر ایرانی و سید هادی طباطبایی از سخنرانان این همایش هستند.

اخبار مرتبط
…………………………………………………

مقایسه میان دو متن متقدم هیئت

بررسی ترجمه ترکی رساله مجمل الاصول کوشیار گیلانی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612