کد خبر:3447
پ
فاقد تصویر شاخص

بررسي نظرها و آراي خواجه نصير طوسي درباره تعليم و تربيت انسان و نظام ارزشي حاكم بر آن

خواجه نصيرالدين طوسي در ضمن پرداختن به حكمت و علوم طبيعي، در كتاب اخلاق ناصري به سياست مُدُن و تدبير منزل توجه خاصي داشته و در اثناي مباحث خود به نظام ارزشي حاكم بر فرايند تعليم و تربيت انساني، توجه ويژه اي نموده است.

ميراث مكتوب – خواجه نصيرالدين طوسي در ضمن پرداختن به حكمت و علوم طبيعي، در كتاب اخلاق ناصري به سياست مُدُن و تدبير منزل توجه خاصي داشته و در اثناي مباحث خود به نظام ارزشي حاكم بر فرايند تعليم و تربيت انساني، توجه ويژه اي نموده است. نظام ارزشي در نگاه او از يك سو بر مباحث فطري و سرشتي انسان مبتني است و از سوي ديگر جامعه و آموزه هاي آن را در سمت و سو دادن به اين نظام حاكم، موثر مي داند، از طرف ديگر خواجه نصير تاثيرات غيبي و آموزه هاي معنوي و عنايات الهي را در تثبيت نظام ارزشي مذكور و هدايت انسان در مسير ارزشها مهم و موثر مي داند.
او معتقد است انسان از بدو كودكي، هم آمادگي پذيرش نظام ارزشي را دارد و هم اگر خوب هدايت نشود ضد ارزشها مي تواند در سرشت او موكد شود؛ همچنين جامعه و خانواده در حفاظت او از افتادن به دام ضد ارزشها نقش حياتي دارند.
در اين مقاله از جهات مختلف به بررسي آراي خواجه نصير درباره نظام ارزشي حاكم بر فرايند تعليم و تربيت پرداخته خواهد شد.

متن كامل اين مقاله را كه به قلم دكتر عليرضا نبي لو در پژوهشنامه ادبيات تعليمي سال چهارم، شماره 16 به چاپ رسيده است در فايل پايين مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612