کد خبر:3616
پ
khmse

بررسی تطبیقی معراجیه‌های خمسه نظامی با نگاه موردی به سه معراج‌نامه کتاب المعراج، معراج النبی و الإسراء و المعراج

نظامی گنجوی، مثنوی ‌سرای بزرگ قرن ششم هجری قمری و یکی از بنیان‌گذاران ادبیات داستانی منظوم فارسی است

میراث مکتوب – نظامی گنجوی، مثنوی ‌سرای بزرگ قرن ششم هجری قمری و یکی از بنیان‌گذاران ادبیات داستانی منظوم فارسی است. یکی از جذابیت­‌های مثنوی ­های نظامی وجود تحمیدیه­‌ها، مناجات و معراجیه­‌هایی است که در آغاز هر یک از منظومه‌­هایش دیده می‌شود که به دلیل زیبایی و تخیل زائدالوصف آن‌ها بسیار مورد توجه پیروان او بوده است.
مقاله حاضر در پی بررسی تطبیقی معراجیه­‌های خمسه نظامی و سه معراج ­نامه عربی پیش از او یعنی المعراج قشیری، معراج­ النبی ابن ­عباس و الإسراء و المعراج ابن حجر عسقلانی و سیوطی است که بر این اساس شباهت­ ها و تفاوت ­ها را در ساختار و محتوای آن ها نشان داده است و بدین نتیجه دست یافته که با وجود وجوه افتراق متعدد، نظامی در سرودن معراجیه ­های خود تحت تاثیر بسیار معراج ­نامه­های مذکور بوده است. برای رسیدن به این برآیند، ابیات معراجیه­های نظامی با شواهدی که از معراج­نامه­های مذکور به دست آمده، در کنار هم قرار گرفته تا بدین گونه میزان شباهت­ها آشکارتر شود.
متن کامل مقاله «بررسی تطبیقی معراجیه های خمسه نظامی با نگاه موردی به سه معراج نامه کتاب المعراج، معراج النبی و الإسراء و المعراج» نوشته سعید قاسمی پُرشکوه و عباسعلی وفایی که در شماره ۲ دوفصلنامه پژوهش‌های ادبیات تطبیقی به چاپ رسیده است با کلیک بر روی گزینه دریافت فایل مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612